Plavi kitovi proizvode jedan od najglasnijih zvukova u životinjskom svetu – njihovih 188 decibela registruje se na daljini od preko 800 kilometara.

Jedna od najglasnijih životinja na planeti su škampi, odnosno zvuk koji proizvode svojim kleštima – on iznosi 218 decibela.

Slonovi se toliko boje pčela da se daju u beg čim čuju zvuk zujanja. Čak su razvili poseban signal kojim upozoravaju jedni druge da su pčele u blizini.

Delfini mogu da čuju zvuk ispod vode udaljen čak 20 kilometara!

Zahvaljujući Doplerovom efektu, muzički komad koji se emituje iz izvora koji se kreće dva puta brže od brzine zvuka čuje se u pravilnom vremenu i tonalitetu, ali unazad.

Naučnici i dizajneri zvuka danas mogu da rekonstruišu zvuk u video zapisu snimljenom bez zvuka – samo posmatranjem i merenjem mikro-vibracija neživih objekata u tom video zapisu.

Položaj zvučnika u sobi je izuzetno bitan, kao i položaj osobe u sobi, veličina prostorije i način na koji se zvuk apsorbuje u prostoriji, sve ovo utiče na kvalitet zvuka koji dolazi iz zvučnika.

Najčešći tip zvučnika koristi membranu koja je priključena na elektromagnete i reaguje na električni signal. Sve ovo je uzrok vibriranja membrane što u stvari proizvodi zvuk.

Zvučnici se obično prave u obliku kutije, tako da zvučni talasi na zadnjoj i zvučni talasi na prednjoj strani ne ometaju jedni druge i ne utiču negativno na kvalitet zvuka.

Johann Philipp Reis bio je prvi naučnik koji je 1861. godine ugradio zvučnik u telefon, a Alexander Graham Bell je 1876. patentirao telefon čiji je sastavni deo bio zvučnik. Nemac Ernst Siemens, patentirao je poboljšan, unapređen zvučnik 1877. godine.

Na Olimpijskim igrama organizatori puštaju preko plejera i zvučnika unapred snimljen zvuk zaveslaja jer se pravi zvuk veslanja utapa tokom takmičenja u mnogo jači zvuk motora brodića koji prati regatu i helikoptera koji leti iznad vode.

Horor filmovi ponekad sadrže infrasound – zvuk ispod raspona ljudskog sluha, koji ne možemo da čujemo, ali možemo da ga osetimo. Stručnjaci kažu da infrazvuk dizajneri zvuka u film ubacuju s namerom da izazovu stanje anksioznosti, jeze i teskobe.

Infrazvuk je naziv za duboke zvučne frekvencije, niže od 16 herca koje naše uvo ne može registrovati. Taj zvuk prave turbine na vetar, avioni, vozovi, a u prirodi ih proizvode vodopadi, oluje i turbulencije vetrova.

jamison mcandie 112375 Interesantne činjenice o zvuku

Pročitajte još i ovo:

Filmske greške koje je nemoguće zaboraviti kada se jednom uvide

Najfatalniji ženski negativci u filmovima koji ostavljaju bez daha

15 najboljih nezastrašujućih filmova za Noć veštica

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu

Izvor fotografija: www.instagram.com
Brankica Milošević

Comments