Tekila je piće koje se posebno proširilo svetom, a pravi dokaz je da danas postoji oko 1,000 vrsta na raspolaganju.
Kada dođe vreme da se pije, pravi muškarci prepoznaju se po načinu ispijanja pića, ne i dokazivanju.
Vreme je da se prisetite starih dana, kada ste vreme provodili u uživanju u viskiju, vinu, a i tekili, između ostalog. Tekila se poslužuje sa solju i kriškom limuna.
Osoba koja pije treba ovlažiti stražnji deo dlana (između palca i kažiprsta) i posoliti. Zatim polizati so, otpiti tekilu i posisati limun. So ublažava žestinu tekile, a limun uravnotežuje i začinjava ukus. Kakva tehnika! Pre nego što je primenite obezbedite neophodne elemente.
Izaberite prave čaše
Vino se pije iz visokih, elegantnih čaša, znate već kakvih. Tekila se pije iz male čaše nalik onoj za rakiju. Poslužuje se sa limunom i solju. Veoma je važno piti je iz staklene čaše, jer dozvoljava da osetite njen kompleksan ukus.
Obratite pažnju na boju
Taj pogled uperen u čašicu pokazuje da ipak razmišljate o piću koje unosite u organizam i da niste alkoholičar koji samo čeka da se opije.
Takođe, možete videti koja vrsta tekile je u pitanju. Da li je 100% plava agava tekila ili je malo goreg kvaliteta.
Degustirajte polako
Tekila se ne ispija na eks već polako, gutljaj po gutljaj.
Mali gutljaj za početak da bi se nepca navikla na žestinu, a onda će ovo žestoko piće udariti na sva vaša čula: slano, gorko, slatko itd.
“Diši otvorenih usta i sa tečnošću u njima, pa tek onda progutaj”, jedan je od saveta stručnjaka.
Komentariši i upoređuj
Naravno da je dozvoljeno komentarisanje i upoređivanje sa ostalim alkoholnim pićima. Konverzacijom sa drugim ljudima uči se o samom piću, ali i tehnikama ispijanja. Ne libi se da svoja iskustva podeliš sa drugima i tako povećaš svoje znanje.
Izvor fotografija: prnewswire.com, scena.ba
Violeta Stojanović