ICT Hub je centar za razvoj tehnološkog preduzetništva koji za cilj ima da pomogne tehnološkim preduzetnicima da uspešno razviju svoj proizvod i omogući prelazak u fazu finansiranja i izlaska na tržište. Na čelu sa svojim izvršnim direktorom, Kostom Andrićem, ICT Hub postaje sve uspešniji u sferi svog poslovanja. Povodom toga, ali i prvog Fintech hakatona u Srbiji, imali smo priliku da popričamo upravo sa Kostom o njegovom obrazovanju, ličnom usavršavanju, kao i prvom hakatonu i uspesima firme koju vodi.

WANNABE MAN: Kosta, završili ste Pravni fakultet i verovatno ste u nekom trenutku sebe videli u nekoj kancelariji dok se bavite zakonskim radnjama. Međutim, odabrali ste dosta savremenije i dinamičnije zanimanje. Kako je došlo do toga?

Kosta Andrić: Svi, manje više, upisujemo Prava da bismo se bavili advokaturom, bili sudije ili se bavili ljudskim pravima, međunarodnim pravom. Dakle, jedna šarena družina u kojoj sam se i ja našao. Ja sam u pravima video mogućnost dobre osnove za dalju profesionalizaciju u nekom pravcu. Da budem iskren nisam znao koji je to pravac, jer me puno stvari privlačilo. I danas je tako.Voleo sam da studiram Prava zbog toga što je to vrsta obrazovanja koja daje izuzetno veliku širinu, nudi određena vrlo primenljiva znanja, poglede na svet, mogućnost brojnih kontakata. S druge strane, pravničko zanimanje je jedno od retkih koje je primenljivo u svim sferama ljudskog života. Šta god da zamislite, ima mesta za znanje jednog pravnika. Tako sam se i ja našao i pronašao u jednoj od sfera o kojoj nisam odmah razmišljao.

Intervju Kosta Andrić izvršni direktor ICT Hub a3 Intervju: Kosta Andrić, izvršni direktor ICT Hub a

Svoje obrazovanje niste ograničili samo na Srbiju, već ste se usavršavali i u Americi i Holandiji. Na koji način Vam je to pomoglo i koliko se razlikovalo od onoga što ste naučili ovde?

Kao student sam bio zainteresovan za sticanje međunarodnog iskustva i rada sa ljudima koji dolaze iz drugačijih kultura. Jednostavno rečeno želeo sam da upoznam svet. Naša zemlja je i danas po mnogim pitanjima izolovana i u različitim programima sam video šansu da naučim nešto novo i drugačije. Tako sam sticao pre svega iskustvo, u razmeni mišljenja, toleranciji na različite stavove, prihvatanju ideja koje su bolje, perspektivnije. Sem toga, studije su mi omogućile veću upućenost na kolege i da se sa njima ne samo upoznam, nego i povežem. Saznavao sam mnoge detalje o tome kako može da se nadograđuje školsko znanje, kako može da se primenjuje i gde može da se stekne. Zaista je obogaćujuća mogućnost da vidite kako drugi uče, misle i rade, kakva su pravila, kako se tretiraju svi ljudi. Najveća vrednost koju sam stekao usavršavanjima u inostranstvu je u interakciji sa ostalim polaznicima. To mi je dalo priliku da učim iz njihovih iskustava. Ovakva iskustva proširuju vidike i donose mogućnost da znanja koja tamo steknete možete da primenite, prilagođeno naravno, u Srbiji. Uz to vidite da u Srbiji takođe ima mnogo stvari koje bi drugima mogle da služe za primer.

Jedan ste od osnivača Kancelarije za mlade. Da li je taj projekat ispunio Vaša očekivanja?

Kancelarija za mlade je bila ideja nas koji smo u tome videli veliku mogućnost da mladima izađemo u susret kada su pitanju njihove potrebe za znanjem, iskustvom, upoznavanjem sa drugim kulturama, pomoći u pronalaženju posla, pravnoj pomoći itd. Imali smo zaista brojne inicijative, značajno veliki broj ostvarenih projekata i programa, veliki broj korisnika koji i danas o tome govore kao o specifičnoj vrsti učenja i saznavanja. Deo toga je i danas živ i prisutan jer su neke stvari sistemski opstale. Kancelarija za mlade je bila deo mog mladalačkog poleta, zanosa nas koji smo tu radili i velikog posla koga smo se latili. Zaista sam vrlo zadovoljan, pa neskromno da kažem i ponosan, na ono što smo kao Kancelarija osmislili i uradili.

Comments