U svakoj kulturi u svim razdobljima, muškarci su nosili ukrase, koji su svedočili o njihovom položaju, moći i bogatstvu. Mnogi od tih ukrasa – od zlatnih lanaca, preko ogrlica od perja i kostiju, do kravate, nose se oko vrata. I danas, muškarčev stil svedoči ne samo o njegovom dobrom ukusu i praćenju trendova, nego i o položaju u društvu – po odelu ćete prepoznati biznismena, umetnika, sportistu, pripadnika elite ili određene subkulturne grupe, koja ima svoje simbole, svoju uniformu i modu.
Vratna marama je nastala između plastrona, koji se nosio na fancuskom i engleskom dvoru u 16. veku i bio krut i upadljiv ukras na grudima i kravate, koja se pojavila sredinom 19. veka i postala današnji simbol poslovnog muškarca i obavezni deo kompletnog odela za svečane prilike (sa varijantom leptir mašne, koja se pojavila ubrzo posle kravate).
Prve vratne marame su bile dugački šalovi, koje su muškarci više puta obmotavali oko vrata i nosili ih ispod gornjeg dugačkog kaputa, koji su oblačili preko još jednog kaputića, odnosno prsluka, takođe dugačkog (preteča sakoa). U drugoj polovini 17. veka, dvorska moda je plasirala veoma otmene vratne marame od čipke, koje su bile dosta velike i bogato se nabirale na grudima. Jednostavnije vratne marame pravile su se i od batista i muslina i bile su veoma popularne.