Ne morate ići u vojsku da biste prepoznali i usvojili neke korisne životne veštine iz vojničke prakse. Mnoge lekcije i navike koje veterani preuzimaju iz vojne službe i unose u svoj svakodnevni život, profesionalni status i međuljudske odnose, možete razviti u svojoj životnoj filozofiji, načinu razmišljanja i ponašanja.
Životne veštine iz vojničke prakse koje su svakome korisne
Prisutnost i svesnost situacije
U filmovima u kojima trenirani marinci preduzimaju munjevite akcije i spasavaju stvari, često je istaknuto trenutno donošenje teških odluka i tu možemo videti da su oni uvek prisutni i svesni situacije, čak i kada nisu na zadatku. Prakse svesnosti koje se preporučuju radi upravljanja stresom i uzemljenja, daleko su od specijalizovane vojničke obuke, ali su dovoljne za oštrenje percepcije. Prisutnost i svesnost su najvažnije životne veštine, koje vam omogućavaju da uvek budete povezani sa svojim najdubljim instinktima, koji pokreću spontano delovanje. Duhovni praktičari definišu spontanost kao adekvatan odgovor bića na svaku situaciju – a tamo gde nema vojničke utreniranosti koja postaje vaša druga priroda, duboka povezanost sa sobom je sasvim dovoljna da postupate i reagujete na pravi način, u svim životnim situacijama.
Životne veštine rešavanja problema
Svaki problem ima rešenje, a u životne veštine spada mentalni stav koji podržava ovo uverenje. Vojnici se uče da usvoje ovaj način razmišljanja i da problemima pristupaju proaktivno, sa namerom da pronađu rešenje, koje sigurno postoji. Kada počnete da razmišljate na ovakav način, razvijate samopouzdanje i pravite mentalni prostor za pronalaženje rešenja. Umesto da bespomoćno odustajete, jer verujete da je neki problem nerešiv, razvijate radoznalost i istražujete pristupe – jer, rešenje postoje, a ako ga još niste pronašli, to znači da treba da proširite potragu, ili promenite pristup. Uverenje da rešenje postoji vas osnažuje, ohrabruje i pojačava kreativnost i proaktivnost u hvatanju ukoštac sa životnim izazovima.
Pročitajte i ovo: Dosegnite svoj maksimalni potencijal – izađite iz zone komfora!
Razvijanje dnevne rutine
Vojnički život se odvija po redovnom rasporedu i satnici i mnogi koji su išli u vojsku, sa iznenađenjem su otkrili da im ta stroga struktura izuzetno prija i da se u organizovanom načinu života, sa utvrđenom dnevnom rutinom osećaju stabilnije i uravnoteženije nego ikada. Kada završe sa vojskom, nastoje da nastave sa takvom rutinom, jer shvataju da im obezbeđuje mnoge prednosti.
Male stvari kao što su rano ustajanje, nameštanje kreveta svakog jutra, vežbe, tuširanje, doručak – mogu napraviti veliku razliku, jer postavljaju ton za ceo dan. Održavanje dnevne rutine spada u korisne životne veštine, čije će vam usvajanje unaprediti sve životne oblasti.
Vojna služba uključuje dosta fizičkog napora i zato je jedna od najbitnijih stavki u dnevnoj rutini vežbanje, koje donosi fizičke i mentalne prednosti, pored ranog buđenja. Možda nećete stvarno postati pravi jutarnji tip, ali ćete se osećati efikasnije i produktvnije, kada započnete svoj dan u rano jutro, sa aktivnostima koje slede jedna za drugom i aktiviraju vaš fokus. Mnogi ljudi vole da vežbaju kasnije u danu, kada imaju više vremena, ali kratko jutarnje vežbanje vam efikasno pokreće krvotok i metabilizam i pravi odličnu pripremu za početak dana.
Razvijanje čvrste dnevne rutine ima veze sa samopouzdanjem i zadovoljstvom sobom – kada redovno vežbate, održavate kondiciju i krećete u dan istuširani i uredno obučeni, možete biti zadovoljni sobom, svesni da ćete ostaviti prijatan prvi utisak, koji je tako bitan u poslovnom svetu.
Korisne životne navike upravljanja vremenom
Struktuirano vreme u danu vas podseća na to da je vreme vredan resurs koji se stalno troši i koji ne može da se nadoknadi, ali možete kontrolisati načine na koje ga trošite. Vojska naglašava važnost optimizacije upravljanja vremenom, kako biste mogli da radite efikasnije i bolje rasporedite svoje prioritete i obaveze. Ovde opet dolazi do izražaja rano započinjanje dana – kada ustanete u 5 sati, do 8, kada mnogim drugim ljudima dan tek počinje, vi ste već obavili gomilu stvari.
Organizacija vremena uključuje kratkoročne i dugoročne ciljeve, a većinu vaših odluka treba da diktiraju dugoročni – imajući na umu širu sliku, bolje ćete donositi mudrije poslovne odluke, umesto da posežete za brzim potezima, koji bi vam mogli naškoditi na duge staze.
Preuzimanje odgovornosti
Životne veštine preuzimanja odgovornosti mnogi ne savladaju nikada, ostajući zaglavljeni u nezrelom modelu žrtve, koja uvek krivi sve druge za svoje probleme i greške. Odgovornost je odlika emocionalno i mentalno zrele osobe, koja je spremna da preuzme vođstvo i predvodi svojim primerom.
Vojnici posle akcije analiziraju svoju misiju i strategiju, istražujući šta je uspelo, a šta nije i zašto – uključite tehnike debrifinga u svoju poslovnu strategiju i nakon lansiranja proizvoda, završetka kampanje, događaja ili sezone, pregledajte sa svojim timom uspehe, neuspehe i previde, kako biste rasvetlili stvari koje niste odmah primetili ili razumeli. Zatim možete iskoristiti te informaije kao odskočnu dasku za buduće poduhvate.
Odgovorne osobe praktikuju životne veštine analiziranja, preispitivanja, razvijanja strategija, učenja i prilagođavanja – bilo da se radi o partnerskim odnosima, vođenju posla, ili ličnom razvoju.
Vojničke životne veštine vam zaista mogu poslužiti da stabilno napredujete na svim životnim poljima.
Pročitajte i ovo: Efikasne strategije koje će vam pomoći da prevaziđete imposter sindrom
Naslovna fotografija: pexels.com
Đorđe Đoković