Mlevena ćuretina ne nosi zdravstvene rizike povezane sa mesnim prerađevinama i sadrži manji procenat masnoće od mlevene junetine – zbog toga je odlična opcija za nizak sadržaj masti i visok sadržaj proteina, u vrlo ukusnim obrocima.

Mesne prerađevine od ćuretine mogu vam uštedeti kalorije, ali kao i sve druge prerađevine imaju visok sadržaj natrijuma. Nitrati se često koriste u procesu hemijskog konzervisanja, pa budite oprezni.

Sledeći put kada odete u market, razmislite o tome da preskočite vitrinu sa delikatesima i pronađete pakovanje mlevene ćuretine.

Zdravstvene prednosti koje donosi mlevena ćuretina

Izvor kvalitetnih proteina

Mlevena ćuretina je dobar izvor kvalitetnih proteina, koji obezbeđuju kompletan profil aminokiselina potrebnih za izgradnju i popravku ćelija. Sto grama nemasne ćuretine sadrži oko 22 grama proteina i manje od 180 kalorija. Proteini su neophodni za skoro svaki proces u telu – pomažu u varenju, oksigenizaciji crvenih krvnih zranca i regulaciji hormona. Takođe, neophodni su u izgradnji i održavanju mišićne mase i pomažu metabolizmu. Ako redovno dižete tegove, ili radite druge treninge otpora, potrebno vam je dovoljno proteina za izgradnju mišića. I ako ne vežbate, i dalje ćete želeti da unosite dovoljno proteina, da biste održali mišićnu masu koju imate i podržali zdravlje metabolizma.

Mlevena ćuretina ima malo zasićenih masti

Mlevena ćuretina ima manje zasićenih masti od mlevene govedine – kada se uporede, ćuretina sadrži 2,5 grama zasićenih masti, a govedina oko 4,8 grama u porciji od stotinak grama mesa. Ranija istraživanja sugerišu da ishrana bogata zasićenim mastima može da dovede do zakrčenja arterija, uzrokujući visok holesterol i povećavajući rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Treba napomenuti da su novija istraživanja suzdržanija, ali smanjenje unosa zasićenih masti se i dalje praktikuje u oblasti zdravstvene zaštite.

Ćuretina sadrži zdrave masti

Masnoća koju sadrži mlevena ćuretina uglavnom dolazi od nezasićenih masti, uključujući polinezasićene i mononezasićene masti. Nezasićene masti se smatraju zdravim mastima, a istraživanja sugerišu da zamena zasićenih masti nezasićenima, može smanjiti rizik od oboljenja srca i krvnih sudova. Da biste smanjili nivo lošeg holesterola (LDL), korisno je unositi više nezasićenih, nego zasićenih masti.

mlevena curetina Zašto bi mlevena ćuretina trebalo da bude vaš glavni izvor proteina

Mlevena ćuretina je bogata vitaminima

Dodavanje mlevene ćuretine u vaš nedeljni meni, može vam pomoći da unesete više vitamina iz B grupe, koji podržavaju vašu ukupnu energiju i zdravlje. Porcija ćuretine od sto grama sadrži oko 50 procenata dnevno preporučenog unosa vitamina B3 (niacina), koji pomaže telu da pretvori hranu u energiju. Takođe, dobićete više od 35 procenata dnevnog unosa vitamina B6 i 56 procenata vitamina B12, koji pomažu u stvaranju DNK i održavaju krv zdravom. Vredi razmisliti o uzgoju ćurki i odabrati, ukoliko je moguće, meso koje dolazi od ćurki gajenih na pašnjacima. Istraživanja su pokazala da perad hranjena travom ima manje ukupnog holesterola i više vitamina A i E, odnosno, više omega-3 masnih kiselina i bolji odnos omega-3 i omega-6, što pomaže u zaštiti organizma od upale.

Mleveno ćureće meso je bogato mineralima

U ishrani često zapostavljamo minerale, a mlevena ćuretina je odličan izvor selena i cinka – na sto grama sadrži više od 56 % dnevno preporučenog unosa selena i 28% cinka. Kada je fosofor u pitanju, obezbeđuje oko 20% dnevnog unosa. Zdravlje DNK, formiranje kostiju i zaštita ćelija su samo neke od uloga koje ovi minerali imaju u organizmu, a ćuretina takođe sadrži i visoke nivoe gvožđa i kalijuma.

Sadrži obilje aminokiseline triptofana

Kao i svi životinjski proteini, ćuretina je potpuni izvor proteina, što znači da sadrži sve aminokiseline. Ali, posebno je bogata triptofanom, aminokiselinom koja je važan prekursor za stvaranje neurotransmitera serotonina, koji igra ključunu ulogu u raspoloženju i snu – nedostatak triptofana povezan je sa povećanjem anksioznosti, pokazuju istraživanja.

Pročitajte i ovo: Najčešće greške u ishrani koje možda pravite, a niste ih ni svesni

Naslovna fotografija: pexels.com

Đorđe Đoković

Comments