Zahvaljujući licenciranoj saradnji sa Andy Warhol fondacijom za vizuelne umetnosti, Piaget je dobio dozvolu da preimenuje svoj kultni Black Tie ručni sat iz 1970-ih, koji sada nosi naziv Piaget Andy Warhol Clou de Paris.
Zamenjujući prepoznatljive karakteristične detalje iz 1972. Black Tie modela sa sofisticiranim Clou de Paris guilloché motivom, Piaget Andy Warhol obeležava novo poglavlje u fascinantnoj istoriji ovog sata.
Andy Warhol (1928. -1987.) bio je vodeći predstavnik pop arta i jedan od najvažnijih umetnika 20. veka. Opsednut odnosom između kulture slavnih, reklame i umetnosti, svoje predstave ikoničnih američkih simbola materijalizovao je 1960-ih sa svojim prikazima Campbell’s supa, Coca-Cola boca i sitotiskovima Merilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Elvis Presleya.
Povezana sa izrazom “15 minuta slave”, Warholova umetnost bila je način da se subjekti i objekti sačuvaju od zaborava prolaznih trendova i vremena. Satovi, koji se mogu smatrati večnim čuvarima vremena, takođe su fascinirali Warhola, a njegova obimna kolekcija uključivala je modele od Cartiera, Patek Philippea, Rolexa i Piageta.
Vlasnik sedam Piaget satova, uključujući tajni sat skriven unutar zlatnog grumena i zapanjujući zlatni model nakita sa narukvicom od isprepletenih zlatnih karika i brojčanikom od tigrastog oka, sat koji svi povezuju sa Warholom je stilizovani Black Tie. Proizveden u ograničenoj seriji u belom i žutom zlatu od 1972. do 1977. godine, Piagetov Black Tie privukao je Warholovu pažnju, te je nabavio model 1973. godine. Sa impozantnih 45mm u prečniku, Warholov Black Tie imao je kućište jastučastog oblika od žutog zlata sa stepenastim detaljima i galvanizovanim antracitnim brojčanikom.
Dok je Piaget reputacija u proizvodnji satova počivala na ultra-tankim mehanizmima od kasnih 1950-ih, kvarcni satovi su dominirali ranih 1970-ih, a Black Tie je pokretao kvarcni Beta 21 mehanizam. Beta 21 je razvio konzorcijum 20 švajcarskih brendova i pojavila se četiri meseca nakon što je Seiko lansirao prvi kvarcni sat na svetu 1969. godine. Beta 21 je bio vrhunac tehnologije i preciznosti, što je dovelo do stvaranja velikih satova koji su eksperimentisali sa novim oblicima.
Treba napomenuti da je Piagetova umešnost u pravljenju satova od 1959. spojena sa njihovom neverovatnom reputacijom u zlatarstvu. Veštine zlatara i majstora draguljara omogućile su Piagetu da proizvede smela, veoma savremena dela. Kombinacijom živopisnog ornamentalnog kamena sa zlatnim narukvicama i lancima, Piagetov sofisticiran nakit i satovi visoke izrade privukli su poznate ličnosti poput Elizabeth Taylor, Sofie Loren i Jackie Kennedy i omogućili saradnju sa umetnicima kao što je Salvador Dali.
Kada je Yves Piaget, predstavnik četvrte generacije, postao generalni direktor kompanije 1974. godine, negovao je elitnu mrežu međunarodnih klijenata poznatu kao Piaget Society. Yves Piaget i Warhol su se prvi put sreli 1979. u Njujorku i postali su dobri prijatelji. Warhol je često pratio Piageta na događajima kako bi promovisao brendov sportski-chic Polo sat (obnovljen ranije ove godine). Polo, takođe sa ultra-tankim kvarcnim kalibrom (koji je Piaget razvio), odražavao je duh vremena sa svojim čvrsto oblikovanim zlatnim detaljima.
Pročitajte i ovo: Lionel Messi i Bad Bunny lansirali prvu kolekciju adidas patika – evo kako izgledaju
Piaget Andy Warhol Clou de Paris: Svi detalji o satu
Pre nego što se osvrnemo na inauguralni Andy Warhol Clou de Paris, bacamo kratak pogled na evoluciju Black Tie od ponovnog lansiranja 2014. godine. Obnovljen najpre u belom zlatu od 45mm sa stepenastim ramom, uvučenom krunicom i crnim oniks brojčanikom, noviji modeli Black Tie pokreću Piagetovi automatski mehanizmi. Drugi modeli uključuju 2023. Metaphoria komad luksuznog nakita sa smaragdima, brojčanike od malahita crne boje, deset unikatnih primeraka sa poludragim kamenjem, prikazanim na Watches & Wonders 2023.
Moćan, ali visoko stilizovan, Piaget Andy Warhol Clou de Paris je izjava sofisticirane odvažnosti. Ono što impresionira je kako su se Piagetovi dizajneri fokusirali na stepenasti profil sata, ključnu osobinu Black Tie modela. U svim verzijama od revitalizacije 2014. sat je zadržao svoje zaobljene ili stepenaste karakteristike. Iako guilloché nije novitet za Piaget, može se primetiti da su tokom 1970-ih neki modeli imali Clous de Paris kućišta i brojčanike, poput pravougaonog ref. 908 C4.
Piagetovi majstori radili su deset meseci na razvoju i usavršavanju Clou de Paris guilloché motiva. Ovaj motiv, poznat i kao hobnail, sastavljen je od sitnih, piramidalnih struktura. Ručno izrađen i prilagođen na zakrivljenim površinama belog zlata od 45mm, guilloché stvara trodimenzionalne piramide koje reflektuju svetlost. Dve stepenaste piramidalne ivice završavaju se ravnim, zaobljenim kvadratnim okvirom sa horizontalnim brušenim završetkom. Krunica je uvučena radi očuvanja linija sata.
Veran Piagetovoj tradiciji egzotičnih materijala, brojčanik ima deo plavog meteorita sa jedinstvenim Widmanstätten uzorcima. Nove, tanke dauphine kazaljke i minimalistički indeksi ne odvraćaju pažnju, a ime brenda je diskretno upisano srebrnim slovima na 12 sati. Razlika u odnosu na Warholov originalni model Black Tie je u nedostatku prikaza datuma i sekundare, čime se dodatno naglašava elegantan karakter sata.
Iako je Piagetov automatski mehanizam tanak i funkcionalan, to nije glavna atrakcija Andy Warhol Clou de Paris modela, koji je pre svega dizajnerski sat. Ispod zavrnutog poklopca kućišta, ukrašenog Piagetovim grbom, krije se automatski kalibar 501P1. Ovaj kalibar je evolucija automatskog 500P, inspirisan ultra-tankim ručno navijajućim 430P mehanizmom debljine 2,1mm, dostojnim naslednikom legendarnog 9P kalibra iz 1957. Sa debljinom od samo 3,63mm, mehanizam ima 23 dragulja, frekvenciju od 28.800 vph i rezervu snage od 40 sati.
Za lansiranje novog Andy Warhol sata, Piaget nudi široke mogućnosti prilagođavanja. Pored plavog brojčanika od meteorita, klijenti mogu izabrati jedan od deset kamenih brojčanika (sličnih onima objavljenim 2023. u platinastim kućištima). Takođe mogu birati između belog ili roze zlata, novih dauphine kazaljki ili originalnih baton markera, kao i pet boja kožnih kaiševa.
Pročitajte i ovo: Fascinantne priče o najstarijim bocama škotskog viskija – i njihovim vrtoglavim cenama
Naslovna fotografija: instagram.com/monochromewatches
Đorđe Đoković