Da li ste znali da je kultni film „Godfather“ bio u opasnosti da uopšte ne dosegne status klasika, kakvim ga danas smatramo?Francis Ford Coppola je morao da se bori sa otporom rukovodstva studija za angažovanje Marlona Branda u ulozi Vita Corleonea (koja mu je na kraju donela Oskara), kao i za snimanje čuvene scene Vitove smrti, koju su hteli da izbace.
Njegova nepokolebljiva umetnička vizija je na kraju pobedila – ali morao je da se bori za gotovo svaku kreativnu odluku. Istorija je pokazala da je Coppola bio u pravu – bilo da se radilo o izboru Marlona Branda i Al Pacina ili o postavljanju priče u određeni istorijski period, ili insistiranju na određenoj sceni.
Paramount je toliko bio protiv angažmana Branda za ulogu Vita Corleonea da je moguće da su tražili bilo kakav izgovor da smanje njegovo vreme na ekranu, što objašnjava njihov zahtev da se izbaci čuvena scena Vitoove smrti iz scenarija. Naravno, to nije sprečilo buntovnog Coppolu da realizuje svoju viziju.
Film „Godfather“ – Šta se dešavalo na snimanju?
Osnovna priča počinjala je sa jednostavnim zapletom – don Vito Corleone, vođa mafijaške porodice, odlučuje da se povuče i preda svoje carstvo najmlađem sinu, Michaelu. Međutim, ta odluka nenamerno ugrožava živote članova njegove porodice – i krvne i one mafijaške – i stvari počinju da se komplikuju.
Produkcija filma „Godfather“ bila je neprekidno nadmetanje između dve tvrdoglave strane – reditelja Coppole i Evansa, na čelu Paramounta. Coppola je verovao da su neki članovi ekipe bili ubačeni kako bi sabotirali produkciju i izazvali njegov otkaz. Postupajući poput don Corleonea, kasnije je otpustio sve koji su “izdali porodicu.”
Prema Coppoli, njegov posao bio je osiguran tek nakon što je dobio Oscara za najbolji adaptirani scenario za film „Patton“, koji je osvojio i nagradu za najbolji film. Uz sve to, Paramount je morao da se nosi i sa stvarnom mafijom, koja je pretila produkciji na razne načine. Na kraju su studio i producent Al Ruddy pristali na jedan uslov – reč “mafija” uklonjena je iz scenarija.
Pročitajte i ovo: Pet filmova koje treba da pogledate pre „Gladijatora 2“
Marlon Brando i otpor studija
Najintenzivniji sukob između Coppole i studijskih rukovodilaca bio je oko angažovanja Marlona Branda. Nekada pionir metodske glume koji je definisao pedesete filmovima poput „Tramvaj zvani želja“ i „Na dokovima Njujorka“, Brando je početkom sedamdesetih bio smatran rizikom za blagajnu.
Studio se takođe opirao zbog njegove reputacije ekscentričnog tipa, teškog za saradnju. Uloga don Vita, koja je zahtevala tešku šminku i proteze, kao i prepoznatljiv glas koji je bio podložan imitacijama, dodatno je izazivala otpor. Ipak, Brando je, poput Coppole, dokazao da skeptici greše, osvojivši Oscara za najboljeg glumca (premda nije prisustvovao dodeli iz političkih razloga).
Snimanje legendarne scene smrti u filmu „Godfather“
Jedna od najdirljivijih scena – smrt Vita Corleonea u bašti sa paradajzom – bila je izbačena iz scenarija. Pre smrti, Vito se igra sa svojim unukom, stavlja koru pomorandže u usta i juri dečaka kroz baštu. Odlučan da snimi ovu scenu, Coppola je na prevaru konstruisao improvizovani set koji je služio kao bašta.
Ova scena snimana je tokom produkcije uvodne scene venčanja. Dok je Coppola postavljao kamere, njegov “neprijatelj,” kako ga je nazvao, prekorio ga je zbog neposlušnosti i otišao da obavesti nadređene u Paramountu. U međuvremenu, Coppola, Brando i ekipa uspeli su da snime scenu “ispod radara.”
U intervjuu za CBS povodom 50. godišnjice filma 2022. godine, Coppola nije otkrio zašto je studio želeo da izbaci ovu ključnu scenu. U komentaru na DVD izdanju filma „Godfather“, objasnio je da je studio smatrao da je scena nepotrebna i da bi prelazak direktno na scenu sahrane bio prikladniji.
Brando je, prepoznajući pritisak s kojim se Coppola suočavao, improvizovao trenutak sa korom pomorandže. Dečak je zaista bio uplašen njegovim izgledom, a taj trenutak je zabeležen na filmu. Zahvaljujući ovoj improvizaciji, scena je ostala u završnoj montaži, postajući dirljiv oproštaj od plemenitog kriminalca.
Borba za konačnu montažu
Dužina filma bila je još jedan kamen spoticanja između Coppole i Evansa. Evans je zahtevao da film ne prelazi 2 sata i 15 minuta, preteći da će studio preuzeti post-produkciju ako taj uslov ne bude ispunjen. Coppola je smanjio film na 2 sata i 20 minuta, ali kada je Evans video skraćenu verziju, bio je zgrožen nedostatkom karakterizacije i detalja. Ovo je, prema Coppoli, bio Evansov pokušaj da preuzme kontrolu.
Uprkos problemima, Coppola je dokazao svoju vrednost – snimajući čak i najbitnije scene u tajnosti, kao nezavisni reditelj koji radi u gerilskom stilu. Scena Vitoove smrti u bašti s paradajzom ostaje simbol njegove hrabrosti i istrajnosti.
Pročitajte i ovo: Legendarne uloge Liama Neesona, koji se povlači iz akcionih filmova
Đorđe Đoković