Različite aktivnosti zahtevaju različiti muziku. Vežbanje, na primer, može zahtevati rep, čišćenje kuće verovatno zahteva podcast. Najbolji albumi za produktivnost imaju drugačiji skup zahteva. Kada puštate muziku da biste učili, radili, plaćali poreze ili kupovali preko interneta, potrebno vam je nešto što vam neće ometati pažnju, a takođe treba i da vas motiviše.

Najbolji albumi za produktivnost

Elektronska muzika je rešenje za povećanje produktivnosti, ali i drugi žanrovi rade posao – od ambijentalnog do indi roka. Izbor muzike je očigledno subjektivan, ali svima su nam potrebni predlozi i zato smo ovde predstavili neke od najboljih albuma za produktivnost. Naš izbor najupečatljivijih zapisa pomoći će vam da ostanete fokusirani na zadatak koji imate.

Brian Eno – Ambient 1: Music for Airports (1978)

Zaslužan za nastanak termina „ambijentalna muzika“, Brian Enov “Ambient 1: Music for Airports”, zapravo je kao stvoren za produktivnost. Kako je to sam Eno opisao, „namenjen je da donese smirenost i prostor za razmišljanje, mora da bude koliko ignorantan, toliko i zanimljiv”. Slušanje albuma sa četiri pesme – prvobitno zamišljenog da uguši anksioznu energiju aerodroma, a koji se sastoji od delikatnih klavirskih i vokalnih petlji – fantastično je iskustvo koje vam pomaže da se smirite.

Kraftwerk – Trans-Europe Express (1977)

Za one kojima je potrebno nešto malo melodičnije da bi bili angažovani, onda je “Kraftverk Trans-Europe Express” za vas. Izvanredna sinti-pop ploča, koju karakterišu precizno izrađeni ritmovi, tripi ritmovi i metodični vokal, majstorska je klasa koja nas gotovo stavlja u hipnozu. Slušajte dovoljno pažljivo i možda ćete postati disciplinovani kao i sam album.

Rasmus Hedlund – Far (2022)

Ako želite da vam mozak vibrira – na dobar način – poslušajte treći album finskog kompozitora i producenta Rasmusa Hedlunda. Prožimajući dub, tehno i ambijent, zadivljujući album, sa svojim kavernoznim ritmovima, ima jedinstvenu sposobnost da pulsira kroz celo telo, omogućavajući vam da ostanete zaključani u njegovom zvučnom svetu.

Yo La Tengo – I Can Hear the Heart Beating As One (1997)

Iako pozadinska atmosfera ambijentalne muzike i brza, ponavljajuća priroda elektronike doprinose povećanju produktivnosti, to ne znači da je to sve što morate da slušate kada treba da se koncentrišete. “I Can Hear the Heart Beating As One”, sa svojim bučnim gitarama, prikrivenim vokalom, ali i izrazitim pop melodijama, predstavlja radosno, umirujuće iskustvo. Takođe se često smatra remek-delom benda, pa ga poslušajte čim pre.

Boards of Canada – Music Has the Right to Children (1998)

Ovo je možda jedan od najboljih albuma za produktivnost. Upravo njegovi složeni slojevi stimulativnih i atmosferskih zvukova čine ga tako zadivljujućim. Ovo je album koji morate da slušate jer je uticao na brojne žanrovske umetnike, a i danas utiče na njih.

Mdou Moctar – Afrique Victime (2021)

Zvuci psihodelične gitare Mdoua Moctara u prodornom albumu njegovog benda – sve su samo ne pozadinska muzika, što ga može učiniti kontroverznim izborom za produktivnost. Možda ne biste, recimo, želeli da napišete svoj debitantski roman dok ga slušate, ali maglovite melodije albuma, izuzetna gitara i vokali, čine ga snažnim izvorom motivacije.

Actress – R.I.P. (2012)

Šta je bolje za koncentraciju od elektronike-ambijent-techna? Ovaj album vam nudi opojnu, vrckavu kolekciju izobličenih zvukova koji izazivaju zavisnost. Meditativno slušanje pesama je lek za rasejani um.

Autechre – Tri Repetae (1995)

Kada Autechre sviraju uživo, oni to rade u potpunom mraku, prisiljavajući publiku da potpuno uroni u zvučne pejzaže. Isto važi i za slušanje za koncentraciju, posebno kada je u pitanju njihov treći album. Umesto da uživate u neuobičajenim, ponavljajućim ritmovima u mračnoj prostoriji, očaravajući kompjuterizovana buka postaje tama koja izaziva fokus i koja će vam naterati da postanete produktivniji.

Kenny Beats – Louie (2022)

Klasična i elektronska muzika dominiraju na našoj listi najboljih albuma za produktivnost, ali ako ti žanrovi nisu vaša šoljica čaja, probajte da poslušate ovaj predlog. Hip-hop producent pravi pauzu u pravljenju bitova za najveća imena repa da bi napravio nekoliko za sebe – ili bolje rečeno, za svog oca, bivšeg radio di-džeja. Album je uglavnom kolekcija instrumentalnih hip-hop ritmova koji daju određeni polet.

Podsetimo se i koje dobrobiti donosi muzika.

Naslovna fotografija: pexels.com

Marina Puzić

Comments