Dok je običan svet angažovan praćenjem dostupnog tehnološkog razvoja, koji nam stalno nudi naprednije modele mobilnih telefona i svih ostalih uređaja, bez kojih više ne možemo da zamislimo život, to isto se dešava i na mnogo višem nivou. Nauka i tehnologija oduvek teže da se vinu u svemir, a ovog momenta, sa kreiranjem ogromne supersonične svemirske letilice Skylon, bliža je nego ikada ostvarenju tog sna.

Ovaj poduhvat se zasniva na privatnim finansijama i autori kažu da bi Skylon, koji za poletanje i sletanje koristi pistu, mogao da ponese u orbitu teret od oko 15 hiljada kilograma – a to bi mogao da bude satelit, ili modul za posadu i to je tek početak ove ambiciozne zamisli.

Sledeća faza razvoja programa Skylon, jeste ugradnja SABRE motora (Synthetic Air Breathing Engine) u avion sa uskim trupom i delta krilima čiji vrhovi nose motor, a nakon toga je u planu probni let.

Jedan od ključnih delova SABRE tehnologije je reduktor toplote, koji hladi ulazni vazduh (čija temperatura može da dosegne i do 1000 stepeni Celzijusove skale) i njime napaja motor koji ga sagoreva uz pomoć vodonika.

Pored ugradnje SABRE motora, u sledećoj fazi će biti testiran i napredak u dizajnu letelice – let u atmosferi, pet puta brži od brzine zvuka zahteva vrhunsku aerodinamiku.

svemir 1 Budućnost nadohvat – Skylon svemirska letilica
Comments