Dana 30. oktobra 1961. godine Sovjeti su konačno bili spremni da pokažu svetu kako izgleda eksplozija od 50 megatona. Međutim, u samoj završnoj fazi projekta suočili su se sa tehničkim problemom – čak ni Tupoljev Tu-95, jedan od tada najvećih bombardera na svetu, nije mogao da ponese 27 tona tešku i više od 8 metara dugačku bombu. Umesto da gube vreme na pravljenje novog aviona, inženjeri su modifikovali postojeći na jednostavan način – uklonili su deo poda i na njegovo mesto ugradili bombu.

Bomba je bačena sa visine od 10.500 metara, a na njoj je bio i padobran koji je usporio pad i dao posadi u avionu dovoljno vremena da se udalji od eksplozije. U 1:32 po lokalnom vremenu Car bomba je pala na arhipelag Novaja Zemlja (Arktički okean, severno od kopnene Rusije). Detonacija je bila toliko snažna da se potres osetio u Finskoj (udaljenoj 900 km) gde su na nekim kućama čak i prozori popucali, a šok-talas je bio toliko snažan da je obišao Zemlju tri puta. Vatrena kugla je bila je široka 8 kilometara, a pečurka nastala posle eksplozije bila je visoka 65 kilometara.

Eksplozija je izbrisala sve sa tla u krugu od 35 kilometara, a čak su i građevine u napuštenom selu udaljenom 55 kilometara bile potpuno sravnjene sa zemljom.

bomba 1 Car bomba: Istorija nuklearnog straha

Ubrzo nakon eksplozije, kada su videli da Sovjeti mogu za par meseci da naprave bombu koja može čitav grad da pretvori u “ništa”, 87 država je zamolilo SSSR da poštedi svet daljih eksperimenata zbog opasnosti za zdravlje miliona ljudi.

Užasnut snagom naprave, Saharov, jedan od glavnih tvoraca bombe, uskoro je i sam postao izričiti protivnik nuklearnog naoružanja.

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments