I u Srbiji GPS komponenta postaje sve važniji dodatak prilikom izbora novog telefona. Uporedili smo nekoliko najpopularnijih besplatnih GPS navigacija i saznali kakve mogućnosti pruža svaka platforma, kako u Srbiji tako i u inostranstvu.
Google je krajem decembra 2013. godine i u Srbiji konačno aktivirao opciju navigacije pomoću Maps aplikacije, a Garmin i Nokia su nam, što se toga tiče, stari znanci. I dok se Garmin može pronaći i u „premijum“ verziji i na našem tržištu, posredstvom INFO Team zastupništva, testirali smo Navigon rešenje dostupno na Xperia uređajima, koje Garmin potpisuje, HERE Maps od Nokije i, naravno, pomenute Google Mape.
Google navigacija
Srbija je predugo bila „crna rupa“ na Google GPS karti, jer sem pregleda mape, navigacija nije radila. Istina, još uvek ne radi na nivou druga dva konkurenta, ali je ipak prisutna. Navigacija ne zahteva posebnu instalaciju, niti preuzimanje mapa, jer se to već, uglavnom, nalazi u telefonu, odnosno na internetu. Tu i dolazimo do „začkoljice“ sa Google mapama – ne rade bez interneta. Istina je da omogućavaju da se određeni region izabere i sačuva za pregledanje i bez internet konekcije, ali ako pokušate da započnete klasičnu navigaciju – nećete uspeti, opet će vam se tražiti mrežna konekcija.
Google mape u Srbiji ne omogućavaju pronalaženje kućnog broja, što u većim mestima i gradovima može da pričini mnogo problema, u dugačkim i gusto načičkanim ulicama, posebno u delovima grada gde zgrade nisu numerisane po uobičajenoj logici. Za pokretanje mapa dovoljno je imati internet vezu, a za preciznije navođenje potrebno je aktivirati i GPS sistem. Navigacija pomoću Maps servisa dostupna je samo na jeziku telefona i ne može se menjati. Recimo, ukoliko je Android podešen na arapski, i izgovor će biti na tom jeziku. Što se srpskog tiče, više bismo ga okarakterisali kao „čvršći“ hrvatski, jer čist srpski, snimljen ili obrađen u Srbiji, sigurno nije. Akcenat je čudan, a ponekad i brzina izgovora nije dobra. Što se preciznosti tiče, u Google se možete pouzdati. Mape su detaljne, sa najvećim brojem POI tačaka (Points of Interests) i sa najboljom integracijom sa dodatnim servisima.
Navigacija se pokreće klikom na mesto do kojeg se treba prevesti ili do kojeg treba pešačiti, i odabirom mesta na kojem se sada nalazimo ili nekog drugog, ukoliko želimo da plan navigacije sačuvamo za kasnije. U polje za pretragu možete da kucate adresu do koje želite da stignete, i nakon pretrage ruta prikazaće se jedna ili više ruta, od kojih ćete izabrati onu koju želite. Google u Srbiji omogućava navigaciju iz automobila i peške, a informacije o saobraćaju nisu dostupne, kao ni javni prevoz. Google navigacija je besplatna, ne naplaćuje se nijedan vid korišćenja, osim toga što se zahteva stalna internet konekcija. Ponuđene su informacije o udaljenosti cilja, koliko će otprilike trajati putovanje, kojom brzinom se krećemo i druge uobičajene informacije. Ukoliko telefon poseduje kompas, to je dodatni plus za lakšu i bolju navigaciju. Google Maps se u Srbiji od jula može pohvaliti još jednom novinom – Street View servisom za Niš, Beograd i Novi Sad, koji vam omogućava da gradove istražite u potpunosti virtuelno, kao da šetate ulicama. Google nastavlja da snima Srbiju, pa će uskoro Street View servisom biti pokriveno oko 70 manjih i većih mesta u našoj zemlji.
Google mape rade bolje u inostranstvu, jer nude više opcija, poput izveštaja o stanju na putevima, upozorenja na gužve, čak i saveta kojom trakom vozilo treba da se kreće, do preciznog gradskog i javnog saobraćaja. Dok sve Maps opcije ne prorade u Srbiji, a prvenstveno pronalazak kućnih brojeva, ovo neka vam bude samo „informativna navigacija“.
Google Maps navigacija
Platforme: Android, PC, iOS
Prednosti: Besplatna, lako se koristi, detaljna mapa Srbije, navigacija na kakvom-takvom srpskom, Street View za Novi Sad, Niš i Beograd
Mane: Još uvek nema sve opcije u Srbiji, zahteva internet vezu, ne pronalazi kućne brojeve, rute se mogu uređivati
HERE maps i Drive+ navigacija
Jedna od najjačih tačaka na koje Microsoft, Nokija i Windows Phone računaju kod korisnika je besplatna navigacija za ceo svet na izabranom jeziku. Za razliku od Googleove navigacije, Here Maps i Drive+ aplikaciju morate preuzeti naknadno ili ažurirati na poslednju verziju, a potom iz istih aplikacija jednom preuzeti i mape željene zemlje, u našem slučaju Srbije. Mapa trenutno ima oko 121 megabajta i ažurira se na svaka dva meseca. Nokia navigacija radi u potpunosti bez interneta, uključujući sve pretrage i podešavanja. Navigacija omogućava automobilsku i navigaciju za pešake, kao i pronalaženje javnog ili gradskog prevoza. Nažalost, poslednja opcija ne funkcioniše u Srbiji, ali zato automobilska i navigacija za pešake rade gotovo bez greške. Za razliku od Googlea, Drive+ omogućava izbor kućnih brojeva i rad bez interneta.
Mape se preuzimaju besplatno, ali njihov broj zavisi od ranga Lumia telefona koji ste kupili. Jeftini uređaji obično imaju jedan besplatan region dok se globalna licenca plaća, a skuplji telefoni odmah poseduju dostupnu globalnu licencu. Nokia i Microsoft upotrebu mapa, baš kao i Google, omogućavaju i na računarima i tabletima, koristeći HERE Maps internet lokaciju, na kojoj se mogu pretraživati mape, planirati ruta i tražiti POI tačke, koje se kasnije mogu ubaciti na telefon.
Pokretanje navigacije vrši se odabirom tačke na mapi ili ukucavanjem adrese, nakon čega se dobija broj ruta i vrši izbor željene. Ukoliko na ruti nešto ne štima kako želite, to što vam se ne dopada možete da izmenite i taj deo pređete onako kako mislite da je bolje. Na ekranu se ispisuje brzina kretanja, sa ograničenjem brzine i zvučnim upozorenjem kada brzina pređe brzinu propisanu na toj deonici puta. Tu su i planirano vreme dolaska, časovnik, dnevna ili noćna mapa, prikaz okolnih POI tačaka, ali i 3D građevine, koje u Srbiji rade u većim gradovima. Recimo centar Novog Sada, Niša, Beograda i još nekih gradova ili najpoznatije građevine biće predstavljene kao 3D modeli.
Uobičajenu listu opcija Nokia zatvara prikazom mape, koju imamo i na druga dva konkurenta, a to su panoramski prikaz navigacije, geografski pogled na mapu ili samo pogled na mapu za navigaciju, kao i mešavinu poslednje dve. Što se preciznosti tiče, Nokia HERE maps ponekad „omanu“, ali se to može pripisati zastarelim mapama u nekim delovima zemlje. Gradovi i veća mesta odlično su pokriveni, dok se problemi sa navigacijom mogu očekivati u manjim mestima i u nekim selima. Glavni putni pravci i veći putevi ne bi trebalo da naprave nikakav problem.
Nokia HERE Maps
Platforme: Windows Phone, PC, uskoro Android i iOS
Prednosti: Potpuno besplatne, rade bez interneta, 3D građevine, srpski jezik izgovora
Mane: Neki delovi Srbije imaju zastarele mape
Navigon by Garmin
Noviji Sony Xperia uređaji dolaze sa Navigon softverom za navigaciju, koji potpisuje Garmin, ali u uslovima korišćenja jasno stoji da je sve zasnovano na HERE Maps sistemu, koji smo već detaljno opisali. Navigon se aktivira prilikom prvog korišćenja, tokom kojeg je potrebno preuzeti više od jednog gigabajta podataka, pa vodite računa da ste u opsegu neke brze WiFi mreže. Sony i Navigon vam poklanjaju 30 dana besplatne probe, koja otključava sve funkcije, a na nekim uređajima dobija se još 30 dana, tokom kojih ipak ne možete koristiti sve opcije aplikacije. Navigon je potrebno registrovati, kako bi se dobio pomenuti period besplatnog korišćenja.
Kada preuzmete inicijalnu datoteku, prilikom prvog uključivanja potrebno je naknadno preuzeti i mape zemalja. Za Srbiju je dodatno dostupno još 20 megabajta podataka, pa ne zaboravite da ispratite i ovaj korak. Za razliku od Googla i Lumija uređaja, Sony Xperia serija ostavlja podešavanja aplikacije na automatskom modu, pa je potrebno definisati osnovne mere i druge parametre.
Navigacija nije dostupna na srpskom i nije moguće preuzeti srpski glas ni naknadno, jer ne postoji na listi podržanih jezika. Takođe, navigacija za pešake, iako postoji, ne priča previše čak ni na engleskom, pa ćete uputstva za skretanje čuti tek sporadično, iako se na mapi navigacija odvija potpuno uredno. Navigon mapa izgleda pretrpano ukoliko uključite sve POI tačke, pa pre pokretanja navigacije idite u Podešavanja i ostavite uključene samo one tačke koje vas baš zanimaju. Za razliku od Googlea i Nokije, Navigon nudi mogućnost praćenja traga koje vozilo ostavlja, onako kako ste se kretali, kako biste prilikom sledećeg putovanja znali koji je put bolji od onog koji vam je prvobitno ponuđen. Opcije pretrage navigacije, kao i započinjanje i proces navođenja, su uglavnom isti kao na Google i Nokia uređajima.
Odlično je što Navigon mape i navigacija rade bez interneta, kako tokom planiranja, tako i tokom navigacije, a sadrže i posebne funkcije, kakve su pronalazak prijatelja koji se kreću istim putem ili se nalaze u blizini mesta u kojem se trenutno i vi nalazite. Navigon je precizan isto koliko i Nokia Drive+, čiji se sistem mapa koristi, pa većih zamerki na upotrebu nemamo. Vizuelno, trebalo bi poraditi na redizajnu, ako nas pitate.
Navigon
Platforme: Android, iOS
Prednosti: Rad bez interneta, opcije za društveno umrežavanje, dobre mape
Mane: Samo 30 dana korišćenja, nema srpskog jezika, dizajn bi trebalo menjati.
Ukoliko po GPS-u birate telefon u Srbiji, to bi trebalo da bude neki sa Nokia HERE Maps servisom, jer jedino on ima sve što „ide na ruku“ domaćim korisnicima – besplatne mape, pravilan srpski jezik i precizne mape. Kada proradi „punim plućima“, Google može da bude izbor broj jedan, ali ako je suditi po sadašnjem stanju, na to ćemo sačekati još izvesno vreme.
Pogledajte i:
Navdy: Pametna navigacija koja drži oči na putu
Marko Čavić
Preuzeto sa magazina Tech Lifestyle