Web kamera je digitalna kamera povezana sa računarom i koristi se za prenos uživo u realnom vremenu. Web kamere imaju širok spektar primena – od online sastanaka i online učenja do video poziva i blogovanja. Međutim, nisu sve web kamere iste.
Da biste odabrali pravu kameru u skladu sa svojim potrebama, evo šta sve treba da znate o tipovima i funkcijama različitih web kamera.
Web kamere – Tipovi i kako je odabrati
Računar sa web kamerom
Možda već koristite neku na svom računaru, bilo kao integrisani deo opreme, putem USB kabla, ili bežično. Interna web kamera je ona koja je ugrađena u računar koji koristite. Najverovatnije ćete je videti kao malu tačkicu u gornjem centru ekrana, veličine dugmenceta na košulji.
USB i bežične web kamere su eksterni uređaji i mogu se koristiti na bilo kojem računaru koji ima instaliran odgovarajući softver. Takođe su fleksibilnije u pogledu lokacije, jer ne moraju biti montirane na vrh vašeg monitora.
Tipovi web kamera
Pored toga što postoje integrisane, žične i bežične web kamere, postoje i dva osnovna tipa web kamera. Ovi tipovi se razlikuju po svojim mogućnostima i svrsi.
Osnovne web kamere su integrisane u računarima ili se mogu naći u prodavnicama elektronike. Brendovi poput Microsoft-a, Logitech-a i Razer-a su preporučljivi, ali ovo su kamere namenjene kratkoročnoj upotrebi.
Mrežne IP (internet protokol) kamere su dizajnirane nešto drugačije i predviđene su za 24/7 nadzor i često nude kvalitetniji video od običnih mrežnih kamera. Ovaj tip web kamere se često koristi u sigurnosnim sistemima, za nadgledanje dece i kućnih ljubimaca i druge primene koje zahtevaju upotrebu tokom dužeg vremenskog perioda.
Pročitajte i ovo: Kako efikasno koristiti veštačku inteligenciju? Donosimo dva ključna saveta
Svrha web kamere
Web kamere se koriste u različite svrhe, najčešće za prenos video signala sa jednog mesta na drugo, kao kada se sastajete sa prijateljima, porodicom ili kolegama putem interneta, ili kada prisustvujete online času ili sastanku. Neke web kamere imaju mogućnost da snimaju i statičnu sliku, iako ona obično nije najvišeg kvaliteta.
IP kamere obično imaju komercijalnu namenu, iako su postale popularne i za kućne sigurnosne sisteme, monitore za bebe i kamere za kućne ljubimce.
Kako web kamere funkcionišu
Ako ste ikada koristili digitalni fotoaparat, verovatno imate osnovnu predstavu o tome kako web kamera funkcioniše. U suštini, to je digitalna kamera povezana sa računarom. Ona funkcioniše tako što sakuplja svetlost. Svetlost putuje kroz objektiv kamere do senzora za slike. Tamo se svetlost sakuplja i deli na piksele koji se zatim mogu pretvoriti u digitalne informacije u obliku brojevnog jezika zvanog binarni kod.
Taj kod se zatim može preneti preko mreže, poput interneta ili čak interne mreže u firmi, na računar koji ga “razvrstava” i pretvara u piksele koji se prikazuju na ekranu. Nije bitno da li je web kamera interna ili eksterna, potreban je odgovarajući softver da bi ona funkcionisala. Pored drajvera opreme, mora se koristiti specifična aplikacija za web kameru, kao što je Skype, Zoom ili neki drugi softver za video konferencije.
Što se tiče korišćenja web kamere, u većini slučajeva, samo je priključite i pokrenete softver koji ćete koristiti. Međutim, možda ćete morati da aktivirate kameru ako ne funkcioniše odmah.
Napomena o privatnosti web kamera
Jedan od problema koji je postao zabrinjavajući jeste sigurnost web kamera, naročito onih koje su integrisane u računare (a u nekim slučajevima i televizore) ili su stalno povezane. Hakeri su pronašli načine da “hakuju” firmware ili softver koji web kamere koriste, i tako mogu pristupiti i gledati vaš video signal ili čak prekidati prenos preko vaše kamere. Zato se ljudi često osećaju nesigurno i pitaju da li treba da koriste poklopac za web kameru. Iako ovo nije neophodno, da biste se osećali sigurnije, ako ne možete da je isključite ili diskonektujete kada je ne koristite, možete je prekriti. Ako kamera nema ugrađen poklopac, uvek možete zalepiti komadić izolir-trake kada nije u upotrebi, kako biste zaštitili svoju privatnost.
Pročitajte i ovo: Najbolji kućni projektori za epsko filmsko iskustvo – u toplini vašeg doma
Naslovna fotografija: Christopher Gower Unsplash
Đorđe Đoković