U savremenom svetu brakovi teško opstaju, parovi se stalno razvode, a razvedene ili neudate žene sa decom nisu označene nikakvom etiketom – bilo koja žena koja vam se dopadne, može biti samohrana majka. Samohrane majke donose svoje jedinstvene perspektive, prioritete i životna iskustva i to ih može učiniti odličnim partnerkama – one su često sposobne, fleksibilne, pametne i znaju šta traže u vezi.

Ako niste ustuknuli i ako vam je samohrana majka postala devojka, evo ključnih smernica kako da podignete vezu na viši nivo, a da se ne mešate previše i prerano.

Samohrana majka ne ispunjava vaša očekivanja

Za početak, prepoznajte da je sve drugačije i prilagodite svoja očekivanja. U drugim vezama ste mogli da procenite osećanja druge osobe prema tome koliko vremena i energije ulaže u vaš odnos, ali možda samohrana majka neće imati dovoljno slobodnog vremena za vas i možda neće moći da se viđa sa vama često koliko biste hteli ili na način koji očekujete. Vreme samohranih majki je ograničeno i najveći deo njihove energije odlazi na brigu o deci – moraćete da potražite i prepoznate druge izraze osećanja prema vama.

Druga razlika je u tome što su mnoge samohrane majke mnogo jasnije u vezi sa onim što žele u životu. To može delovati prizemno i kao nedostatak misterije, ali zapravo, može biti vrlo privlačan kvalitet u vezi.

Samohranoj majci su deca prioritet

Za samohrane majke, deca su na prvom mestu i važno je da ovo razumete i prihvatite. Posvećenost deci je vredna divljenja i kada to prihvatite, pomoći će vam da obogatite odnos i da ne postanete ljubomorni. Samohrana majka odlučuje da li će izlaziti sa nekim u odnosu na uzrast i potrebe svog deteta, sa kojim je intenzivno povezana i u njenom životu možda dugo nije bilo mesta za muškarca i partnera. I kada se odvači i počne da izlazi na sastanke, odnos sa detetom je i dalje najvažniji i njen raspored i raspoloživost zavise od toga.

Važno je da poštujete taj blizak odnos i dozvolite da samohrana majka upravlja stvarima tako da se ona i njena deca osećaju prijatno i komotno.

father g8c3aeca14 1920 2 Kako da se ponašate kada je vaša devojka samohrana majka

Pročitajte i ovo: Da li ste materijal za zabavljanje ili za ženidbu?

Ne žurite da zauzmete mesto u njenom životu

Ne pokušavajte da se uključite u život samohrane majke i ulogu partnera i očuha – prerano. Vama je to možda zanimljivo iskustvo, ali ako samohrana majka okleva da vas upozna sa decom, ili vas nikada ne poziva u svoj dom, ona ima dobre razloge za to. Ona ne želi da preuzimate ulogu koju ne možete održati na duge staze i ako niste spremni, ne treba ni da pokušavate – njoj ne treba neko sa kim će opet prolaziti kroz raskid i koga će njena deca zavoleti i izgubiti.

Pratite njeno vođstvo, kada je u pitanju vaš odnos sa njenom decom, dajte vašoj vezi vremena da se razvije – i sebi, da shvatite da li želite da samohrana majka i njena deca postanu vaša porodica.

Budite iskreni i otvoreni

Da li ste zainteresovani za dugoročno partnerstvo? Da li je moguć brak? Vidite li sebe kako odgajate decu (njenu i zajedničku)? Samohrana majka želi da zna koju vrstu posvećenosti tražite i koliko ste spremni da pružite zauzvrat. Budite iskreni sa njom, onoliko koliko ste u stanju da budete iskreni sa sobom.

Iskrena komunikacija od samog početka donosi još jednu prednost u vezi – podstiče ranjivost, što vas može dodatno zbližiti.

Samohrana majka traži emocionalnu podršku

Samohrane majke su pod ogromnim pritiskom da se staraju o svojoj deci na sve načine, da ih obezbede finansijski, da ih istovremeno zaštite i podstaknu, da im pruže ljubav, razumevanje i podršku u svemu i u svakom trenutku. To je iscrpljujući posao u kome imaju malu ili nikakvu pomoć (svojih roditelja, oca svoje dece i njegove porodice) – a i kada imaju dovoljno porodične pomoći, i dalje su one te koje donose sve odluke i sve rešavaju. Vi niste tu da joj nudite rešenja, već da joj pokažete da verujete da će ih ona pronaći, kao i do sada, da je saslušate, razumete i ponudite joj reči podrške i ohrabrenja. Ako joj treba više od toga, samohrana majka će umeti da zatraži. Vežbajte aktivno slušanje, da biste postali emocionalno podržavajući i negujući partner, budite prisutni, strpljivi, pažljivi, ne donosite zaključke, ne osuđujte i ne razmišljajte o rešenjima, samo slušajte i uverite se (postavljanjem pitanja) da ste razumeli kako se vaša devojka – samohrana majka oseća, šta je brine, šta je plaši, koje dileme ima i sa čim se suočava. Kada druga osoba oseća da je čujete i razumete, želeće više da deli i imaće više poverenja u vas.

Budite pouzdani

Samohrana majka sigurno ima neka loša iskustva u kojima se našla u situaciji da zavisi od nekog ko nije pouzdan (to može biti čak na nivou traume). Opravdajte poverenje koje ste stekli, tako što ćete biti odgovorni i pouzdani – ne na način da preuzimate odgovornost za nju, već da stojite iza svojih reči i postupaka.

Samohrana majka ima neizvestan raspored

To znači da pažljivo razrađeni planovi za zajednički vikend mogu propasti u poslednjem trenutku, jer da bi nekuda otišla sa vama, samohrana majka mora da obezbedi pouzdano čuvanje dece. I ako se osoba koja je trebalo da brine o deci razboli, ili joj nešto iskrsne, tu ulogu ne može tek tako preuzeti neko drugi. Hiljadu stvari može iskrsnuti i poremetiti sve vaše dogovore i planove – samohrana majka treba da ima razrađen raspored i treba da bude spremna da sve planove prilagodi ili odbaci, zbog dece. U njenom životu nema mnogo mesta za spontanost i stalno se dešavaju situacije koje iznova upozoravaju da su deca njen glavni prioritet i vi to morate razumeti. Njoj nije lako da vas „ispali“, susreće se sa gomilom pomešanih osećanja i biće zahvalna na vašem razumevanju.

Ne mešajte se u njen odnos sa decom

Ako vas je vaša devojka – samohrana majka, upoznala sa svojom decom i vi se polako uključujete u porodičnu dinamiku, to verovatno znači da je vaša veza ozbiljna i da već postoji poverenje i razumevanje među vama. Ali, vaša uloga očuha ne znači da treba da preuzmete na sebe nešto što se od vas ne traži. Dakle, ako nije izričito tražila vašu podršku, samohrana majka će i dalje odlučivati o svemu što se tiče dece, naročito kada je u pitanju disciplinovanje i postavljanje granica.

Ukoliko ste zabrinuti zbog ponašanja dece, razgovarajte o tome sa njom nasamo i uopšte, nikada ne pokušavajte da rešite problem sami, a da prvo ne razgovarate sa njom. Ne osuđujte njene roditeljske izbore – samohrane majke se često suočavaju sa kritikom i predrasudama, jer njihovo majčinstvo ne ispunjava tradicionalne okvire. Budite na njenoj strani, nemojte se pridružiti onima koji je osuđuju, koliko god verovali da su vaše namere dobre i vaša perspektiva ispravna. Pokušajte pre svega da sagledate njene izbore i način života, a to učinite sa mesta osobe koja je uzdržana, ali radoznala i spremna da pruži pomoć.

Pročitajte i ovo: Pet razloga da se zabavljate sa razvedenom mamom

Naslovna fotografija: pixabay/Sally Wynn

Đorđe Đoković

Comments