Budite bolji u iniciranju i odbijanju seksa
Čest problem u partnerskom odnosu je nivo libida. Terapeuti zapažaju da se onaj ko ima izraženiji libido, ko ima veće i češće potrebe u krevetu, stalno sreće sa odbijanjem i da od toga postaje umoran i frustriran. Nezadovoljstvo, frustracija, anksioznost, pa čak i prezir – to može da uništi vezu, ukoliko se ne snađete sa dinamikom inicijative i odbijanja. Izvesna neusklađenost će uvek postojati, ali možeš naučiti da hendluješ ovaj disbalans pažljivo i sa poštovanjem.
Iniciranje:
Izrazi tačno ono što želiš, ali ne zahtevaj.
Pokaži iskreno interesovanje za ono što partner oseća.
Pokaži da želiš da se povežeš – ponudi relaksaciju, omiljeno piće, masažu, ponudi pažnju i spremno saslušaj šta partner ima da kaže. Pitaj šta je ono što možeš da učiniš da se partner oseća bolje i opuštenije. Ako ipak budeš odbijen, imaš pravo da se osećaš loše, ali ne i da izražavaš bes, da budeš prost i da vređaš – to neće pomoći.
Odbijanje:
Saslušaj ponudu, odnosno želju partnera i daj sebi vremena da stvarno o tome razmisliš, nemoj odbiti odmah, na prvu. Potraži u sebi makar najmanji deo volje da se povežeš, da učestvuješ, da osetiš zadovoljstvo. Razmotri svoje želje – možda se radi o tome da nemaš volje za čitavu akciju, ali možda bi ti bilo interesantno i opuštajuće nešto drugo, neki manje zahtevan oblik telesnog uživanja. Reci partneru otvoreno zašto ga odbijaš i dozvoli mu da bude razočaran i nezadovoljan. On ima prava na to, kao što ti imaš prava da ne radiš ono što ne želiš.
U suštini, dinamika iniciranja i odbijanja se svodi na pregovore. Možda napravite raspored (ispunjavanja želja) ili tvojih i partnerovih dana kada svako od vas ima prava da inicira i odbija, odnosno da njegove želje budu poštovane.