Ako nije džentlmen, muškarac je ili suviše ponizan ili suviše arogantan. Ili je rob žena, ili gospodar. Pojam džentlmenstva pripada novijoj zapadnjačkoj kulturi odnosa među polovima, onoj koja je počela da pravi mesto ženama u svetu muškaraca, uvažavajući njihov šarm i inteligenciju dok istovremeno nije prestajala da veliča njihovu lepotu, nežnost i krhkost, koja ih deklariše kao slabiji pol, kome treba muška zaštita i vođstvo.
Vekovima naviknute na mušku dominaciju, žene su naučile da suptilnom manipulacijom pothranjuju muški ego, dok istovremeno, pod maskirnim velom ženske slabosti izvode manevre, strategije i taktike da muškarce učine svojim robovima. I kad porobe nekog, ko je i dalje uveren u svoju dominaciju, one su pobedile, a da vi o tome ništa ne znate. Zato su muškarci rogonje i šonje, a žene kučke i veštice.
Taj primitivni mehanizam pokvariće se i promeniti koncept odnosa ako ne pristanete da gajite svoj ego koji zahteva dominaciju i zamagljuje vam svest, pa ne primetite čemu robujete, ako počnete da ulažete energiju u izgradnju svog unutrašnjeg džentlmena.
Jer, pojam džentlmenstva takođe treba da se unapredi i transformiše, onako kako su se pojmovi muževnosti i ženstvenosti menjali kroz vreme. Na štetu muževnosti i ženstvenosti, kako izgleda u ovom trenutku.