Ne možete preko noći postati poznavalac, ali neke osnovne pojmove iz vinskog rečnika i vinske kulture, možete steći čitanjem ovakvih tekstova. A ako pretendujete na zvanje džentlmena, ili makar na opštu kulturu, ti pojmovi su vam svakako potrebni.
Crna vina se služe na temperaturi od 18 do 20 stepeni, bela nešto hladnija, na 10 do 12, a šampanjac se hladi na 5, 6 stepeni.
Buke – predstavlja “šmek”, vinsku aromu, koju možemo da osetimo čulom mirisa. Osim mirisa grožđa, istančano čulo može da oseti i aromu zemlje, aromatičnih trava, sena. Tokom fermentacije, mirisi blede, pa se “aroma” koristi za mlada vina, a “buke” za starija.
Suvo vino je ono koje nije slatko, iskričavo ima osvežavjući kiselkast ukus, meko vino je bez te kiselosti, voćno ima ukus voća. Tanin se nalazi u crnom vinu i ostavlja u ustima osećaj suvoće, dok je telo ukus koji težina vina ostavlja u ustima (lako, srednje ili puno).
Važno je znati koje vino se služi uz određenu vrstu hrane, a ovo su osnovna pravila:
Uz grickalice ide suvo penušavo vino, kao i uz posna predjela ili pileću salatu. Uz hladno meso ide belo vino, suvo i blago. Uz školjke i morske plodove, jače belo vino, suvo i aromatično. Uz rižoto sa pečurkama ide lako roze vino, a u varijatni sa kobasicama ili mesom, malo jače crveno vino. Uz testeninu belo suvo u posnoj varijanti (sa povrćem), ili roze ili crveno, uz testeninu sa mesom.