Uz ribu, pečenu ili na žaru, ide suvo belo vino, punijeg ukusa, kao i uz riblju čorbu. Uz pečeno belo meso laganije crno, a uz crveno meso sa roštilja, crno punije. Ako je na meniju bareno meso sa prelivom, pije se staro crno vino, a uz piletinu i pomfrit ići će lakše crno vino.
Svinjsko pečenje će lakše kliziti uz suvo crno vino, punije i penušavo, a uz divljač se pije punije i aromatičnije crno vino.
Vino se služi i uz sireve – ako su sveži, onda belo, ako su tvrdi, crno, staro i punije, ako su pikantni (buđavi), punije crno, slatkasto.
Vino ide čak i uz neke slatkiše, odnosno, dezerte, pa se uz voćnu tortu piju slatka, penušava i aromatična vina, uz jake čokoladne torte, slatka vina od suvog grožđa, uz kremaste kolače belo vino. Uz sveže voće ide belo vino sa voćnom aromom, a uz suvo voće, prošek. Uz sladoled se vino ne pije.
Vina se po boji dele na bela, rose i crvena, a po sadržaju neprevrelog šećera na mirna (suva, polusuva, poluslatka i slatka) i penušava (vrlo suva, suva, polusuva, poluslatka i slatka). Postoje još i specijalna žuta vina, kao što su tokajac ili prošek i njihova boja se kreće u nijansama od zlatne od tamno žute.
Po kvalitetu, vina se kategorišu kao stona (sa ili bez oznake geografskog porekla), kvalitetna i vrhunska (sa određenih vinorodnih područja i zaštićenim geografskim poreklom).
Nauka o vinu zove se enologija, a somalijer je vinski stručnjak, ekspert.
Fotografije: unsplash.com
Brankica Milošević