Svi tu i tamo popijemo po neku čašu nekog alkoholonog pića. Naravno, uvek ima onih koji broj tih čaša i uvećaju, kao i onih koji sasvim izbegavaju i gutljaj jedan, ali je sigurno da nijedno slavlje, izlazak, druženje sa prijateljima, bar u mlađim danima, ne može da prođe bez bar malo alkohola. Nekako se ispostavi da se sama atmosfera “podgreje” tako i da stvari postanu bolje. Međutim, skloni smo da verujemo često nečijim teorijama koje ili nisu potvrđene ili ih je neko izmislio, pa tako postoje i određeni mitovi o alkoholu u koje se veruje, a ne bi trebalo da bude tako.
Jedan od mitova glasi da alkohol izaziva jutarnji mamurluk, odnosno, glavobolju. Međutim, to nije tačno, budući da alkohol dovodi do balansa i uspostravljanja ravnoteže između vode i soli u organizmu, ali problem nastaje u trenutku kada organizam nema dovoljno vode, kada je dehidrirao i pre samog konzumiranja alkohola. Onda ono vode što ima ostaje u telu, ali višak soli čini da telo ipak otiče, te se zbog tog oticanja i javljaju jutarnji problemi.
Uvreženo je mišljenje da je vino bolj što je starije. Eto još jednog mita. Svako vino ima svoj rok trajanja, koji kada prođe ne bi trebalo da se konzumira, kao ni bilo koji drugi proizvod za ishranu ili piće. Određena vina moraju da se popiju odmah u prvoj godini nakon pravljenja, dok je nekim potrebno da stoje i po 10 i više godina, kako bi mogla da se konzumiraju. Sve zavisi od toga koja je sorta i vrsta loze, te kakvo je to vino samo, što ukazuje na činjenicu da mišljenje da je svako vino bolje s godinama, nije istinito.