Izbor pravog vina uz hranu u velikoj meri određuje gastronomski užitak, ali takođe govori o nivou vaših džentlmenskih osobina. Poznavanje vina je složeno i duboko, ali ne morate biti ekspert, da biste odabrali pravo vino uz određenu hranu.

Džentlmenski vodič za uparivanje vina i hrane, upućuje vas na jednostavan način kako da budete na visini zadatka u restoranu. Bilo da imate poslovni ručak u sklopu važnih pregovora, ili ste svoju damu izveli na romantičnu večeru, želite da ostavite najbolji utisak.

U tome nećete uspeti ako nasumice izaberete neko vino, vodeći se onim što vam je poznato, ili vam deluje upečatljivo. U redu je tražiti preporuku – to je elegantan način da ostanete na nivou. Bolje je ipak, da se konsultujete sa somelijerom raspolažući nekim činjenicama, a najbolje je da samouvereno napravite pravi izbor.

To je vaš trenutak da budete pravi, sofisticirani džentlmen. Muškarac koji razlikuje Merlot od Zinfandela, ili Chardonnay od Moscatoa, na skali šarma i samopouzdanja dobija dodatne poene. Baš kao i onaj koji sam promeni gumu, ili zameni gumicu na slavini. A najimpresivnije je da raspolažete svim tim životnim veštinama, kojima se odlukuju pravi muškarci.

Vodič za uparivanje vina i hrane

Izbor pravog vina u pravom trenutku, može vas podići visoko u očima onih koje želite da impresionirate i da postavi ton za razvoj događaja u željenom pravcu.

lefteris kallergis etWlaoFnTl4 unsplash 3 min Džentlmenski vodič za uparivanje vina i hrane

Unsplash, Lefteris Kallergis

Izbor pravog vina uz hranu

Vino se pravi od različitih sorti grožđa u regionima privlačnim za različite ukuse. Stoga, gledajte dalje od cena – one daju indikaciju kvaliteta, ali ne govore ništa o preferencijama. Zato, kada se odlučujete za belu ili crvenu varijantu, vino treba da podržava i dopunjuje ukus jela koje nameravate da naručite. Birajte vino u skladu sa hranom i vodite se svojim preferencijama – uz ista jela mogu ići različita vina (i bela i crvena).

Bele sorte vina i hrana uz koju idu

Ako naručujete morske plodove, piletinu, salate, izaberite Sauvignon Blanc – hrskav, lagan sa voćnim i slatkim notama.

Chardonnay (bez hrastovine je voćni i svež, a hrastov je složeniji sa nešto više tela – ne plašite se da pitate ako nije naznačeno na meniju) lepo ide uz ribu, piletinu i testenine.

Pinot Grigio (oštro, suvo, sa voćnim ukusima) slaže se sa ribom i piletinom.

Riesling (lagana, žustra kiselost sa aromama svežih jabuka) podržaće ukus ribe, morskih plodova i egzotičnijih i začinjena jela.

Izbor crvenog vina

Cabernet Sauvignon (punog tela sa bogatim kvalitetima ribizle i notama bibera) odlično se slaže sa crvenim mesom i divljači.

Pinot Noir (nežan i svež, sa voćnim aromama), naručite uz piletinu, rib ili jagnjetinu.

Merlot, čija tipična aroma uključuje crne trešnje, šljive i biljnu aromu, nešto je lakši od Cabernet Sauvignona. Lepo će ići uz picu, testeninu, i mesa sa roštilja.

Sangiovese (srednjeg tela sa ukusom svežeg bobičastog voća i šljive) ide uz skoro sve, a naročito uz italijansku hranu.

Zinfandel (naročitog ukusa sa bobičastim voćem i biberom) slaže se uz testeninu, picu i meso sa roštilja.

Izbor vina prema ceni

Kao što je pomenuto, cena vina govori nešto o njegovom kvalitetu. Ali i ovde morate šire posmatrati stvari. Stručnjaci savetuju da se orijentišete na region. Budite oprezni sa francuskim vinom, jer ono može biti skupo i ne tako fantastično. Čile nudi niz divnih vina koja se lako piju, dok Italija nudi razne neobične, autohtone sorte koje odgovaraju svojoj vrednosti. Argentina je takođe izuzetno popularna u ovom trenutku.

Biranje dugog najskupljeg vina na meniju, deluje kao dobra taktika – ali previše pozanta. Cene bi mogle biti uvećane, upravo zbog toga. Dobar savet je da izaberete domaću ponudu vina, po kojoj se restoran ili bar ocenjuje.

Alternativno, uvek možete tražiti vino koje je „punog tela“ ili „lagano“ (u zavisnosti od vašeg izbora hrane). Ovo pokazuje vašem društvu da niste potpuno zbunjeni enologijom, dok istovremeno dozvoljavate obučenom somelijeru da vas usmeri.

Probanje vina

Kada naručite vino, konobar će se ponovo pojaviti i pokazati vam flašu, da biste bili sigurni da je to vino koje ste naručili.

Zatim će otvoriti bocu pred vama i malu količinu sipati u čašu. Niko ne očekuje da se udubite u degustaciju poput profesionalca, već samo da proverite potencijalne očigledne nedostatke. To može biti „zapušenost“ u kom slučaju će se vino osećati na buđ i imaće ukus mokrog kartona.

Suprotno uobičajenom verovanju, izraz „zapušeno“ nema nikakve veze sa komadićima plute koji lebde na površini. To je termin koji se odnosi na grešku koju karakteriše skup nepoželjnih mirisa ili ukusa koji se nalaze u boci. U retkim slučajevima kada se ovo desi, imate potpuno pravo da zatražite zamenu boce.

Dodatni savet, koji nema veze sa vinom, ali ima sa džentlmenskim osobinama na ceni – budite ljubazni prema osoblju i ostavite napojnicu.

Zanimaće vas i: Kako spremiti savršen biftek – donosimo vodič

Naslovna fotografija: Unsplash, Lefteris kallergis

Đorđe Đoković

Comments