Ove godine je 1. maja obeležena tridesetogodišnjica od tragične trke u Imoli, u kojoj je 1994. godine as Formule jedan, Ayrton Senna izgubio život usled gubitka kontrole nad vozilom i udara u zid u krivini Tamburello pri brzini od 307 kilometara na sat.

Automobliski sport je u tom trenutku izgubio vozača beskompromisne i kompleksne genijalnosti, a tri decenije kasnije njegova kontroverzna ličnost i dalje izaziva fascinaciju. Njegova prerana smrt u 34. godini, okončala je uzbudljivu karijeru u tragediji u kojoj je Formula 1 izgubila jednog od najboljih – ali njegovo nasleđe je ostalo, u srcu i u praksi bezbroj vozača, poklonika automobilizma i obožavalaca širom sveta.

Ayrton Senna: Neprežaljeni F1 as

Ayrton Senna je vozio za Williams u Imoli, u trci San Marino Grand Prix. Već je sa osvojene tri titule bio prepoznat kako eminentni talenat generacije kojoj nije nedostajalo sjajnih vozača, pre nego što se pokazalo da je ta trka bila najgori vikend u istoriji Formule jedan. Tokom prve kvalifikacione sesije, njegov kolega brazilac Rubens Barrichello doživeo je nesreću u kojoj je ostao bez svesti, a zatim je u kvalifikacijama austrijanac Roland Ratzenberger poginuo na Villeneuveu.

Trka je ipak nastavljena i u sedmom krugu Senna je krenuo na Tamburello, udarivši u zid pri ogromnoj brzini (307 km/h). Prebačen je u bolnicu i lekari su se nekoliko sati borili za njegov život, ali tri povrede glave su bile fatalne. Nakon nesreće, otkriveno je da je Senna u svom automobilu nosio austrijsku zastavu, koju je hteo da razvije i tako oda počast svom stradalom kolegi kada stigne na cilj.

Britanac Johnny Herbert koji se tog dana takmičio za Lotus (poznavao je Sennu i takmičio se sa njim prvo u kartingu) rekao je da je Senna imao retku sposobnost da izvuče najbolje iz opreme i terena koji ima, dobrog ili lošeg, u kvalifikacijama, kao i na trci i da je to nešto što ga je činilo posebnim.

Trideset goina kasnije, Ayrton Senna je i dalje poseban – i dalje se govori o tome kako je primenjivao ovaj talenat i kako je pored izuzetne veštine bio opasno beskompromisan. Njegova beskompromisnost je i dalje predmet rasprava, ali svi se slažu da je Senna bio jedinstven.

 U susret Netflix seriji: Sećanje na Ayrtona Sennu – asa Formule 1 nosimo u srcu već 30 godina

instagram.com/tagheuer

Pročitajte i ovo: Priča o Jacob & Co. satovima je priča o ostvarenom “američkom snu”

Sid Watkins je bio lekar Formule 1 koji je bio prisutan na tragičnoj trci i kada je posle smrti kolege austrijanca predložio uznemirenom Senni da odustane, govoreći mu da nema šta kome da dokazuje, Sennin odgovor je bio tipičan. Rekao je: „Side, postoje neke stvari nad kojima nemamo kontrolu. Ne mogu da odustanem, moram da nastavim.“

Ova usredsređenost i odlučnost omogućavali su mu da povremeno upravlja automobilom na gotovo nestvaran, magijski način. Imao je prinudu da se dokaže, ne samo da bi pobedio, već da bi pokazao performanse automobila koji je vozio. Uvek je bio usredsređen na vožnju, a imao je i svoju agresivnu stranu, koja je u tome učestvovala. Želeo je da pobeđuje i išao je na to, beskompromisno.

Takođe, Ayrton Senna je bio svetski poznat strastveni pobornik bezbednosti vozača i brižan kolega, koji je prvi stao da pritekne u pomoć vozaču posle sudara. I to je takođe njegova zaostavština. Nakon tog užasnog vikenda obnovljeni su napori da se poboljša bezbednost na stazama i od 1994. do danas, samo jedan vozač je stradao od posledica nesreće na trkama Formule 1, kada je Jules Bianchi udario u vozilo za spasavanje u na Grand Prixu u Japanu 2014. godine.

Ayirton Senna je pre kobne trke razgovarao sa svojom sestrom Viviane o osnivanju fondacije, preko koje bi se formalno sakupljao novac koji je on već neformalno donirao za obrazovanje siromašne brazilske dece. Danas je Viviane predsednica fondacije koja nosi ime slavnog vozača Formule jedan i nastavlja da pomaže ugroženoj omladini u Brazilu.

Među onima kojima će Senna uvek biti inspiracija su stari, kao i novi vozači – Lewis Hamilton jedan je od mnogih u generaciji koji je pratio Sennu, dok je Michael Schumacher bio na rubu suza, kada je na konferenciji za novinare u Monci 2000. godine njegova 41. pobeda izjednačena sa Senninim skorom. Njegov duh se oseća i kod savremenih vozača kao što je Charles Leclerc, koji Sennu smatra svojim herojem.

Trideset godina posle najmračnijeg perioda Formule jedan, Ayrton Senna je i dalje uzor, čije snimke mladi trkači gledaju i proučavaju, a savremenici ga nose u srcu, zajedno sa novim poštovaocima, takmičarima i ljubiteljima automobilizma u celom svetu.

Pročitajte i ovo: Dior sa Lewisom Hamiltonom predstavio prvu kampanju za zimsku kolekciju

Naslovna fotografija: instagram.com/tagheuer

Đorđe Đoković

Comments