Postoji mnogo različitih faktora zbog kojih bliski odnosi uopšte nisu laki, a to što ponekad kao da govorimo različitim jezicima, nije najmanji faktor. Ponekad se ne razumete sa bliskom osobom, jer svako kreće sa različite tačke i pokušava da objasni ispravnost svog stava, ne trudeći se da razume polaznu tačku druge osobe i njeno uverenje. Čak i kad imamo solidne komunikacione veštine, ponekad gubimo strpljenje ili zaboravljamo da slušamo i hoćemo da budemo shvaćeni, a ne trudimo se da shvatimo.
Možda spadate u tipove koji ne vole da pričaju o svojim problemima, ili oklevate da izrazite svoja osećanja. Ili u one koji se pretvaraju da je sve u redu, ili koji burno reaguju na svaku sitnicu. Bilo da ste tip „ćutljive stene“ ili „kratkog fitilja“, vaše veštine suočavanja se mogu poboljšati. Možete aktivirati zdravije mehanizme i usvojiti veštine komunikacije koje će vam biti korisne i u situacijama kada je teško zadržati mir i jasnoću.
Procenite svoje komunikacione veštine i stil
Da biste usvojili napredne komunikacione veštine, korisno je da znate odakle krećete i koji je vaš stil komunikacije, kao i koji je stil komunikacije osobe sa kojom ste u vezi.
Na primer, vaša partnerka može otkriti svoje emocije da bi vas obavestila i podelila sa vama, a vi to možete shvatiti kao kritiku i žalbu. Ili možda samo želi da je saslušate, a vi uzimate stvari u svoje ruke i želite da joj rešite problem. U najvećem broju slučajeva do nesporazuma i povređenosti dolazi jer žene ne dobijaju utehu i podršku od svojih partnera onako kako im je potrebno. U većini situacija, jednostavno izražavanje saosećanja („dušo, žao mi je“) i zagrljaj predstavljaju sve što je potrebno da se partnerka oseća zaštićeno i utešeno.
Bolje veštine komunikacije su vam potrebne da biste pojednostavili stvari, jer, obično svi previše komplikujemo. Jednostavno izražavanje osećanja može biti teško i može vam se činiti lakše da uopšte ne reagujete (u strahu od potencijalnog sukoba) i da pustite stvari da idu kako idu. Ali to će vas sigurno odvesti tamo kuda ne želite da idete, u udaljavanje, nerazumevanje, ogorčenje…
Pročitajte i ovo: Kako bolje čitanje govora tela umanjuje socijalnu anksioznost
7 načina da poboljšate svoje komunikacione veštine
Budite spremni za razgovor
Kada strahujete da vam predstoji neprijatan ili težak razgovor, spremite se na to. Ako želite da iznesete svoje mišljenje, uverite se da imate jasan stav. Ukoliko treba da kažete da ste zbog nečega povređeni ili uvređeni, budite spremni da druga osoba to možda neće dobro primiti. Možda vam je potrebno da napravite beleške, da biste efikasno učestvovali u razgovoru? Samo napred – i koristite ih tokom razgovora.
Budite jasni i konkretni
Nemojte okolišati i izgovarati na gomile zamornih reči koje ništa ne objašnjavaju i jedva nagoveštavaju. Veštine komunikacije zahtevaju konciznost i jasnoću. Ne morate ulepšavati stvari, prosto ih iznesite takve kakve su. A kada to učinite, pažljivo slušajte odgovor druge osobe. Zapamtite da je cilj da jedno drugo potpuno razumete.
Komunikacije veštine i kontrola emocija
Ne možete isključiti osećanja i u redu je ako vas emociju ponesu, ali nemojte dozvoliti da vas preplave i odnesu. Druga osoba se može zatvoriti ako postanete suviše emotivni (ljuti, ogorčeni, tužni), zato pokušajte da upravljate osećanjima. Setite se da dišete i nastojte da pratite svoj dah dok razgovarate – to će vam pomoći da ostanete usredsređeni i relativno smireni.
Preuzmite odgovornost za svoj deo
Kada pokušavate da razumete i rešite neki problem u vezi, sa sigurnošću možete krenuti od jedne stvari, a to je da ste oboje odgovorni za ono što se dešava (ili ne dešava) među vama. Preuzmite svoj deo odgovornosti. Ako ste uradili nešto što je povredilo drugu osobu, nešto ste pogrešno razumeli ili se niste ni potrudili da razumete, priznajte to i izvinite se i razgovarajte o tome šta možete učiniti da popravite stvari. Prihvatanje odgovornosti je inspirativno i olakšava drugoj osobi da i sama prizna svoje greške i obostrano unapređuje komunikacione veštine.
Poštujte i potvrdite tuđa osećanja
Najčešća greška koju muškarci prave u komunikaciji sa ženama jeste umanjivanje njihovih osećanja. Ako ona izražava strah koji doživljavate kao preteran, imajte na umu da je njeno osećanje realno i nemojte reći „nemaš razloga da se tako osećaš“, već joj postavljajte pitanja, kako biste razumeli njene dublje razloge. Jer, čak i kad su strahovi iracionalni i preuveličani, osoba ima svoje razloge za njih, a oni možda leže u nesigurnosti i dubljim emocionalnim problemima.
Telesne komunikacione veštine
Govor tela spada u važne veštine komunikacije i zato nastojte da ga osvestite i koristite kako biste što jasnije komunicirali. Držite kontakt očima, sedite uspravno, ali relaksirano (nemojte praviti nervozne i stisnute pokrete, lupkati nogom, stiskati pesnice…). Nastojte da telom budete okrenuti ka osobi sa kojom razgovarate i malo se nagnite ka njoj. Vaš govor tela treba da izražava zainteresovanost i uključenost.
Izaberite pravo vreme za razgovor
Kad želite da vodite važan razgovor, obavezno ga zakažite – čak i sa voljenom osobom. Ne želite samo da prospete ono što imate, ne vodeći računa da li je druga osoba spremna da vas sasluša, zato je najbolje da se dogovorite da razgovarate kad oboje budete imali vremena i kad možete nesmetano da se uključite i posvetite punu pažnju.
Pročitajte i ovo: Zlatna pravila otvorene komunikacije u vezi
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Đorđe Đoković