Početak godine je idelano vreme da preispitate svoje toksične navike i da ih prevaziđete, odnosno, da usvojite neke koje su bolje za vaše mentalno zdravlje i nivo energije.
To mogu biti neke uobičajene navike koje deluju opuštajuće, a zapravo vas spuštaju i oduzimaju vam energiju – a neke od njih su toliko uobičajene i rasprostranjene, da uopšte i ne razmišljate o tome kako vas ometaju u postizanju ciljeva i pravljenju pozitivnih pomaka.
Toksične navike koje vas spuštaju
Skrolovanje pre spavanja
Niste jedini koji zaspiva sa telefonom u ruci i to kad više ne možete da gledate, produžavajući vreme skrolovanja besmislenih (naizgled zabavnih) sadržaja i skraćujući vreme zdravog sna. Stručnjaci preporučuju da prestanete sa korišćenjem ekrana pola sata do sat pre spavanja i umesto toga počnete da čitate, vodite dnevnik ili meditirate.
Ako želite da prevaziđete toksične digitalne navike, odlučite da vaša spavaća soba bude zona bez telefona – nabavite budilnik, umesto da koristite alarm na telefonu i usvojte prijatne i opuštajuće hobije, koji pomažu vašem umu da sa dnevnih aktivnosti pređe u režim odmora.
Toksične navike nekretanja
Zanemarivanje fizičke aktivnosti je tokom zime uobičajeno – između brojnih poslovnih i privatnih obaveza vreme provedeno u leškarenju u toplom deluje neodoljivo u poređenju sa naporom da se spremite i odete u teretanu ili šetnju.
Ako vam je teško da po hladnoći i mraku koji rano pada negde idete da biste vežbali, počnite sa osnovnim vežbama koje možete raditi u udobnosti svog doma. Takođe, imajte u vidu da aktivnosti ne moraju biti intenzivne, da bi napravile razliku – ugradite više kretanja svuda gde je to moguće, jer sve se računa. Kratka šetnja do prodavnice, brzo vežbanje tokom pauze na poslu, penjanje stepenicama umesto vožnje liftom, ili umirujuće energetske vežbe poput joge, tai čia, ili „tibetanaca“.

Izvor: Pinterest
Rad bez pauze
U poslednje vreme se mnogo govori o važnosti redovnih pauza tokom rada i praksi poput „pomodoro“ tehnike koja organizuje produktivno vreme na blokove između kojih se praktikuju kratke pauze. Dovoljno je pet minuta da biste prekinuli sedenje, protegli se i doveli malo više kiseonika do mozga, kako biste povratili nivo energije i nastavili da radite.
Uvedite redovne kratke pauze, makar ih koristili samo da popijete malo vode, ili da siđete i popnete se stepenicama nekoliko puta – tako uvodite i više kretanja i poboljšavate svoj fokus kada ponovo prionete na posao.
Pročitajte i ovo: Pomodoro tehnika upravljanja vremenom vam pomaže da se bolje organizujete – evo kako
Toksične navike impulsne kupovine
Toksične navike nepromišljene kupovine mogu biti povezane sa upotrebom telefona, a ako redovno naručujete koješta preko brojnih aplikacija, verovatno već shvatate da ste upali u začarani krug i gotovo postali zavisnik.
Osloboditei se ovih navika, može biti teže nego što mislite, zato stručnjaci predlažu da primenite „pravilo 24 sata“. Sačekajte da prođe 24 sata pre nego što odlučite da kupite (naručite) nešto što vam se dopalo, a što vam nije neophodno, kako biste napravili procenu i razliku između potrebe i želje.
Uklanjanje iskušenja za kupovinu takođe pomaže u suzbijanju impulsivnog trošenja – izbrišite aplikacije za kupovinu sa telefona, prestanite da pratite influensere koji vam preporučuju razne proizvode koje mislite da morate da imate, kako biste sebi olakšali prevazilaženje ove toksične navike.
Nepostavljanje granica
Bilo da govorimo o poslu, vezama ili ličnim projektima i hobijima, preuzimanje više od onoga što možete da iznesete je klizav teren. Možda ste ponosni što vas drugi smatraju odgovornom osobom na koju uvek mogu da računaju, ali procenite da li oni to možda iskorišćavaju i počnite malo češće da govorite „ne“.
Početak godine je savršeno vreme da razmislite o svojim obavezama i vidite do koje mere one doprinose vašem blagostanju, ispunjenosti i osećanju svrhe, a gde prelaze granicu, opterećuju vas i vode u sagorevanje.
Vežbajte asertivnu komunikaciju i dajte prioritet zadacima ili odnosima koji su u skladu sa vašim ciljevima i vrednostima. I to može biti vrlo teško i neprijatno u početku i možete naići na otpor ljudi koji su navikli da im budete na raspolaganju – ali naučićete. A naučiće i drugi.
Toksične navike stalnog gledanja u ekran
Završite radni dan za računarom, a onda se opuštate tako što gledate serije, igrate igrice, ili uz druge onlajn sadržaje. Produžena izloženost ekranu ne samo da doprinosi naprezanju očiju i mentalnom umoru, već dovodi i do odvojanja od sadašnjeg trenutka, upozoravaju stručnjaci. Ovo može biti teška navika za prevazilaženja, jer je digitalni svet postao sastavni deo nas samih, a naši telefoni i aplikacije su bukvalno dizajnirani da nas drže „uključene“ što je duže moguće.
Pristupite razbijanju ove toksične navike postepeno – isprobajte „pravilo 20-20-20“ za ublažavanje naprezanja očiju, pri čemu svakih 20 minuta na 20 sekundi skrećete pogled sa ekrana na objekat udaljen 20 stopa (oko 6 metara). Ako nemate toliko prostora oko sebe, jednostavno sklopite oči na 20 sekundi i samo dišite.
Takođe može biti korisno zakazivanje vremena bez ekrana, za druge hobije i aktivnosti – praktikujte oni koje vas raduju i ispunjavaju zadovoljstvom, da biste dobili „dopaminski efekat“ koji zamenjuje onaj koji dobijate od sadržaja na ekranima.
Zanemarivanje brige o sebi
Briga o sebi može uključivati fizičku aktivnost, prakse svesnosti, vođenje dnevnika, razmišljanje o pozitivnim trenucima u danu, razgovor sa prijateljem, pripremanje zdravog obroka, ili prilagođavate svoje rutine da biste napravili više vremena za hobije ili opuštanje.
Kada nameravate da prekinete ili promenite naviku, praktikovanje samosaosećanja je ključno. Neka istraživanja sugerišu da odvikavanje od neke navike može trajati od 30 do 60 dana. Ako se u početku mučite da eliminišete ili zamenite naviku, zapamtite da imate milosti prema sebi i da opraštate neuspehe i izvršite prilagođavanja po potrebi da biste olakšali svoju novu rutinu.
Pročitajte i ovo: Navike koje nimalo ne doprinose vašem mentalnom zdravlju
Naslovna fotografija: prophsee/ Unsplash
Đorđe Đoković