Kravata se smatra hrvatskim modnim trendom i proizvodom, a Evropom se raširila u XVII veku zahvaljujući hrvatskim vojnicima oko čijih vratova je postala prepoznatljiv modni detalj. Kicoški nastrojeni Francuzi tog doba su je među prvima prihvatili, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom “cravate”. Pod istim ili sličnim nazivom širila se i po drugim zemljama starog kontinenta.

U knjizi “Velika istorija kravate”, francuski pisac Fransoa Šaje, na sledeći način piše o kravati: “Oko 1635.godine, nekih šest hiljada vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. Među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja. Tradicionalna nošnja sa vezanim, oslikanim maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora.

Marame su bile napravljenje od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili viši činovi. Taj “hrvatski elegantni stil”, potpuno nepoznat u tadašnjoj Evropi, oko 1650.godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim lepote, te marame su bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika.

U Englesku je kravatu doneo Čarls II, po svom povratku iz izgnanstva. Kravata je ubrzo osvojila, kao modni odevni predmet, i celu Evropu…”.Hrvatski vojnici su buržoaziji ostavili kravatu, ali zbog prirode posla hrvatskih plaćenika u kraljevskoj službi, u francuskom jeziku je ostao glagol “cravater” koji u prevodu sa argoa znači: prevariti, blefirati, zaustaviti, uhapsiti ili zgrabiti za vrat. Ipak u regularnom značenju ovaj glagol se prevodi kao vezati ili staviti kravatu.

narandzastakravatatekst Mala istorija kravate

U knjizi “Živeti kao džentlmen”, Džon Bridžis imperativno konstatuje: “Jedan džentlmen uvek sam sebi vezuje kravatu”. Nije mali broj muškaraca kojima devojke ili žene vezuju kravate.Veoma su seksi filmske scene u kojima muškarac pre poljupca za uspešan radni dan dobija i savršeno vezan čvor na kravati.  Postoji nekoliko načina vezivanja kravate, ali najpoznatiji je dvostruki vindzorski čvor, koji je patentirao vojvoda od Vindzora. Pored ovog tu su još: obični čvor,dvostruki obični, obični vindzorski, klasični američki čvor, slobodni američki čvor.

odelotekst Mala istorija kravate
Comments