Neki putnici prate vodiče, drugi koriste GPS, ali šta ako bismo pratili svoje heroje, ličnosti kojima se divimo. Zaboravite na turističke zamke ili klišee koje morate videti i pratite vodič za putovanja tragom slavnih ličnosti.

To bi bio put oko sveta na sasvim poseban način! Ali ako ne možete obići svet, odaberite jednu slavnu ličnost i obiđite neka mesta koja su vezana za njen život i uspon. Ili pronađite inspiraciju u ovom vodiču, i kreirajte sopstveno hodočašće, tragom slavnih ličnosti koje nisu uključene u ovaj spisak.

Vodič za putovanja tragom slavnih ličnosti

Coco Chanel, Pariz

Ako nas je sveštenica visoke mode Coco Chanel naučila nečemu, to je lepota luksuza bez napora. Doduše, potrebno je pesprekorno planiranje i poželjan apartman u hotelu Ritz Paris. Dakle, ako želite da se krećete njenim tragom, trebalo bi da počnete tamo gde je priča počela, u gradu u kome je redefinisala generacije mode i ženstvenosti, u Parizu.

Počnite hodočašćem do ulice Cambon broj 31, njenog „prvog“ butika (zapravo, otvorila je svoju prvu prodavnicu šešira 1910. godine na broju 21, preselivši se osam godina kasnije na adresu koja je sada sinonim za brend Chanel), gde je orkestrirala svoju modnu revoluciju. Ovde možete samostalno obići butik, ali računajte da redove fanova željnih da bace pogled na legendarne prostorije. Osobe koje ulaze bez zakazivanja su obično dobrodošle, a prodavci vas rado vode unutra ili ukazuju na red. Divite se ogledalnom stepeništu sa kog je i sama Chanel nekada posmatrala revije.

Nakon toga, prošetajte do hotela Ritz, koji je Chanel nazivala domom više od 30 godina. Blizina butika i hotela bila je srećna okolnost, jer su mnogi bogati gosti Ritza uskoro postali redovne mušterije u butiku. Možda možete samo da maštate o odsedanju u raskošnom apartmanu CoCo Chanel – jedna noć košta oko 32.000 evra – diveći se prefinjenoj mešavini monohromatske sofisticiranosti i pozlaćene dekadencije. Ali ispijanje čaše šampanjca u njenu čast u hotelskom baru Vendome neće biti toliko finansijski pogubno. Dok ste u gradu svetlosti, obavezno svratite do Palate Galliera, jer je muzej mode mesto gde se povremeno pojavljuju arhivski Chanel komadi.

 Jedinstveni vodič za putovanja   tragom slavnih ličnosti

Tragom slavnih ličnosti – Ernest Hemingway, Havana

Budite spremni za vihor ruma, književnosti i one vrste muškog šarma bez napora koji je samo „papa“ Hemingway mogao da izvede. Započnite svoje putovanje u Finci Vigiji, njegovom voljenom kubanskom domu u predgrađu Havane San Francisko de Paula. Kuća je vremenska kapsula piščeve izuzetne ličnosti. Njegovi lovački trofeji i dalje vise sa zidova, a njegova pisaća mašina stoji na ivici stola. Za 120 pezosa možete se pridružiti grupnoj turi po šarmantnoj rezidenciji i zamisliti kako bosog i osunčan čuveni pisac, zadubljeno čita poslednjih nekoliko pasusa romana „Starac i more“. Zatim se popnite na kulu gde je pisao i uživajte u jakoj kubanskoj kafi dok uživate u pogledu koji je inspirisao neka od njegovih najvećih dela.

Kada ispunite svoju književnu znatiželju, vreme je za glavni razlog zašto se „papa“ prvi put zaljubio u Havanu – koktele. Uputite se u El Floriditu, legendarni bar gde je usavršio umetnost daikirija. Naručite El Papa Doble, dvostruko jaču verziju bez šećera koju je voleo, i nazdravite piscu koji je inspirisao toliko ljudi.

U smiraj dana idite da gledate zalazak sunca u Marini Hemingway, gde je proveo bezbroj sati pecajući na otvorenom moru sa svojim prijateljem, Gregoriom Fuentesom, na svojoj voljenoj jahti Pilar. Za dobar noćni odmor, rezervišite smeštaj u hotelu Ambos Mundos, gde je 1930-ih živeo u sobi 511 dok je završavao „Smrt popodne“. Dok ste tamo, naručite piće za noć na krovnoj terasi, pustite da vas obavije morski povetarac i podignite čašu čoveku koji je transformisao književnost.

Frida Kahlo, Meksiko Siti

Ako mislite da ste spremni za hodočašće velikoj umetnici, vreme je da rezervišete let za Meksiko Siti, srce i dušu njenog sveta. Prva stanica? Casa Azul u Kojoakanu, Fridin dom iz detinjstva, koji je sada muzej gde su sačuvani njeni četkice, korseti, pa čak i njen krevet, kao u nekoj nadrealističkoj vremenskoj kapsuli. U nezaboravnom umetničkom hodočašću, prošetajte kobaltno plavim dvorištem i divite se njenim najpoznatijim i najintimnijim portretima.

Bivši dom Fridinog povremenog ljubavnika Lava Trockog nalazi se na samo nekoliko minuta hoda. Zidovi kuće su sada obojeni u jarko crveno, u živopisnom kontrastu sa Casa Azul. Upravo tu je prognani ruski revolucionar ubijen, šilom za led od strane pripadnika sovjetske tajne policije.

Nakon toga, uputite se u istorijski centar Meksiko Sitija i naručite meskal u Cantina La Opera, baru i restoranu iz kasnog 19. veka gde su Frida i njen suprug, umetnik Dijego Rivera, razgovarali o politici i filozofiji uz tekilu. Dodatni poeni su ako uočite rupe od metaka u zidu koje je navodno ostavio meksički revolucionar Pancho Villa tokom jedne od svojih poseta.

Zatim, ostavite gradsku vrevu za sobom i posetite bujni raj Xochimilco, gde možete da se opustite i plutate niz drevne kanale u jarko oslikanoj trahineri, baš kao što su Kalo i Rivera radili tokom svojih romantičnih trenutaka. Napravite piknik sa tamalesom i tekilom, a zatim slušate marjače, dok vam oči ne zasuze. Ako žudite za još drame, uputite se ka muzeju Diega Rivere i Frida Kahlo, bivšoj rezidenciji para u San Anhelu. Dve kuće povezane nesigurnim mostom su slatki, ali ubedljivi simbol njihove podjednako nesigurne veze. Pre nego što uđete, pokušajte da pogodite ko je od njih živeo u kojoj kući (prilično je lako).

Tragom slavnih ličnosti – James Dean, Fermaunt, Indijana

Ako želite da krenete tragom slavnih ličnosti kakva je James Dean, mesto za početak je Fermaunt, mali grad u Indijani, u kome se oblikovao najznačajniji holivudski buntovnik.

Dođite sa stilom, po mogućstvu u Porscheu 550 Spyderu iz 50-ih (mada ćemo se zadovoljiti i iznošenom kožnom jaknom) i uputite se ka Galeriji Jamesa Deana, svetilištu posvećenom kratkom, ali nezaboravnom životu glumca. Prepuna retkih fotografija, suvenira i originalnih filmskih postera, ovo je najsveobuhvatniji tutorijal o svemu što se tiče Deana. Odatle se uputite ka Istorijskom muzeju Fermont, gde su izložene njegove fotografije iz detinjstva, godišnjak, kožne čizme, pa čak i njegov stari motocikl.

Krenite se na nostalgičnu vožnju autoputem 26 i svratite na groblje Park, njegovo poslednje počivalište. Međutim, imajte na umu potencijalnu gužvu, jer obožavaoci širom sveta kreću na hodočašće, ostavljajući za sobom cigarete, pisma i naočare za sunce kao počast. Zatim, kanališite svog unutrašnjeg buntovnika dok posećujete Ivanho Drive-In, klasični ulični restoran u obližnjem Uplandu koji služi klasične milkšejkove i burgere. Tu možete naručiti Jamess Dean specijal kao iznenađenje. Nakon što se nasitite, vratite se u Fermont i glumčevu kuću iz detinjstva, farmu Winslow, gde možete prošetati poljima na kojima je naučio da jaše i uživati u nostalgičnom spokoju koji evocira suštinu crno-belog filma.

Pridveče se uputite ka pivari The Bad Dad , a ako ste raspoloženi za malo više avanture, uputite se u Gas City Drie-In, retro pozorište na otvorenom, gde ponekad možete pogledati predstavu filma „Buntovnik bez razloga“ pod zvezdama. Opustite se, zapalite cigaretu i uživajte u hladnoj i nemirnoj energiji legende čiji duh još uvek luta malim gradom u Indijani.

Keith Haring, Njujork

Da biste krenuli stopama pokojnog američkog uličnog umetnika Keitha Haringa, bolje je da dođete spremni sa oštrim okom za boje i ljubavlju prema energiji centra grada. Započnite dan u Sohou, gde je Haring prvi put stekao slavu početkom 1980-ih prekrivajući reklamne panele u metrou svojim prepoznatljivim slikama i figurama od krede. Uputite se ka stanici Brodvej-Lafajet, gde jedno od njegovih kasnijih dela velikih razmera, živopisan omaž njegovom prijatelju Jean-Michel Basquiatu i dalje osvetljava podzemnu železnicu. Inspirisani, svratite do Pace Printsa ili Wooster Street Social Cluba, da biste uzeli svoje printove Keitha Haringa ili čak impulsivnu kul tetovažu.

Zatim se uputite ka Tribeci i Arhivi fondacije Keitha Haringa, gde možete zakazati termin za pregled retkih skica, fotografija i ličnih artefakata umetnika koji pričaju o njegovom usponu od pisca u metrou do superzvezde umetničkog sveta. Zatim biste mogli da se uputite ka Njujorškom istorijskom društvu i Haringovom smelom i radosnom muralu „Crack is Wack“, politički razigranoj izjavi koja se bavi epidemijom droge u to vreme, nakon čega je tu Muzej umetnosti Leslie-Lohman i njegova proslava LGBT umetnika, gde često možete pronaći Haringov rad, kao i uvide u to kako je umetnikov aktivizam pomogao u oblikovanju umetničke scene u centru grada 80-ih.

Nakon mraka, uronite u zabavu koju bi Haring obožavao, počevši od legendarnog NoHo objekta Indokine, gde su on, Basquiat, Warhol i druge poznate ličnosti uživali u francusko-vijetnamskoj hrani. Da li ste još spremni za još? Uvek su tu East Village i Pyramid Club, jedno od retkih preživelih žarišta ere kada su se drag kraljice i pop umetnici okupljali na plesnom podijumu. Jer ako je Haring jednu stvar znao, to je da umetnost nije namenjena samo da bi se divili, već i da bi je živeli.

Tragom slavnih ličnosti – David Bowie, Berlin

Ako ćete putovati kao David Bowie, morate se upustiti u pravu odiseju. Ovde se fokusiramo na Bowievo putovanje preoblikovanja krajem 70-ih koje ga je odvelo u Berlin, gde je resetovao svoj život i zvuk, zamenjujući boju za lice i spandeks minimalizmom.

Smestite se u hotel Savoy, njegov omiljeni smeštaj, i započnite dan u Hansa Tonstudiju u gradskoj četvrti Krojcberg, gde je u senci Berlinskog zida Bowie snimio revolucionarne albume Low i Heroes. Pridružite se javnoj turi objekta ili rezervišite svoju privatnu turu i stanite u studiju gde je izveo legendarnu naslovnu numeru sa albuma Heroes.

Za podnevni zalogaj, uputite se u Kafe Neues Ufer, u kome su Bowie i njegov prijatelj Iggy Pop bili redovni gosti. Jedan od najstarijih gej kafića u Berlinu, čiji su zidovi ukrašeni Bowievim fotografijama i suvenirima – a nalazi se i odmah ispod zvezdinog iznajmljenog stana na adresi Hauptstrasse 155, skromnog dvosobnog stana na drugom spratu u radničkom naselju koji su on i Iggy delili.

Završite veče u SO36, mračnom klubu u Krojcbergu gde su se dva muzičara često zabavljala. Iako Bowie nikada nije nastupao u klubu tokom svog boravka u gradu, i dalje je voleo da uroni u procvat pank-rok scene Zapadnog Berlina iz 70-ih, često ostajući do kasno u noć.

Pročitajte i ovo: Džejms Din: Ikona pobune i stila

Đorđe Đoković

Comments