Ogromna je ta gomila, čak i ako se radi o listi obaveznih sto klasika. Pa, evo nekog izbora unutar te liste, koji se sastoji od različitih žanrova i pisaca koji briljiraju u svom domenu. Gručo Marks je jednom izjavio: “Izvan psa, knjiga je najbolji čovekov prijatelj. Unutar psa je previše mračno za čitanje.” Pa, ako to razumete, onda znate i zašto treba mnogo i stalno da čitate.
Muškarci bez žena – Ernest Hemingvej
Zbirka priča koju je na svojevrstan način obradio Haruki Murakami – pročitajte klasik, pa pročitajte i Murakamijevu verziju. Hemingvej piše o svetu kome nedostaje dodir nežnosti i koji bez njega postaje primitivan i divalj.
Slika Dorijana Greja – Oskar Vajld
I muškarac može da proda dušu zarad večne lepote i mladosti – priča o iskušenju koje nameće sujeta i strah od prolaznosti, inspiracija i motiv mnogih filmova i drugih oblika stvaralaštva.
Veliki Getzbi – F. Skot Ficdžerald
Sjaj dekadencije dvadesetih godina prošlog veka u punom jeku, priča o društvu i snazi i harizmi ličnosti.
Paklena pomorandža – Entoni Bardžis
Gledali ste film? Niste? Odlično, prvo pročitajte knjigu. A zatim možete da pogledate film, i on spada u klasike i standarde fikcije.
Lolita – Vladimir Nabokov
Stereotip – stariji muškarac i devojčica, iskustvo i umor koji traži oživljavanje i inspiraciju i nevinost koja traži iskustvo i eksperiment. Moralni upitnik, na granici pedofilije, knjiga koja nikada neće prestati da bude aktuelna i kontroverzna. (Pogledajte i film.)
1984. – Džordž Orvel
Ovo remek-delo iz godine u godinu postaje sve starije, a ni malo ne gubi od svoje zastrašujuće vizije budućnosti.
Let iznad kukavičjeg gnezda – Ken Kizi
Još jedan klasik, poznatiji u svetu filma, nego u književnosti, o snazi ljudskosti i duha, unutar ograničavajućih pravila i stereotipa (u mentalnoj ustanovi).
Lovac u žitu – Selindžer
Ova knjiga se pojavljuje u filmovima – kao omiljeno štivo filmskih junaka. A svako ko je burno proživeo svoje tinejdžerske dane, voleće ovu ciničnu, britku, drsku i živahnu priču.