Razgraničeno je, fudbal je prvobitno nastao u Kini i odatle je krenuo da se širi i da se razvija, da polako postaje sport koji nam je danas dobro poznat. Japanci su poželeli da se i sami oprobaju u igranju ove kineske igre, pa je u 7. veku preneta kod njih, te su je igrali carski vojnici tokom svetkovina i svečanosti pred carem i vlastelom koja je bila dostojna da se tu i pojavi.
I brojni grčki izvori govore o ovoj igri, koju su oni nazivali Episkiros i Epikonis, koja je u stvari bila mešavina današnjeg fudbala i rukometa, pa se smatra da je u stvari ta njihova igra preteča američkog fudbala. Tako je bilo u Grčkoj, dok se u starom Rimu igrala slična igra pod nazivom Harpastum.
U vreme kada je Evropa bila pod ozbiljnom prismotrom, te brojnim zabranama sa svih strana, posebno kada je način života u pitanju, igra slična fudbalu je bila dozvoljena, pa se čak igrala tokom nekih svetkovina u periodu od 12. do 14. veka. Ali, na primer, krajem 14. veka od strane kralja Edvarda III ova igra loptom je bila zabranjena, a odmah za njim, takvu odluku u Francuskoj je doneo i Karlo V. Ono što im je smetalo kod same igre jeste što su im podanici provodili previše vremena igrajući je i to što su im misle bile odvraćane njom sa korisnih stvari.