Do četiri ne moramo da brojimo
Kada vidimo četiri predmeta, ne moramo da ih brojimo, jer odmah znamo koliko ih je. Ljudski mozak je spreman da odjednom primi informaciju o broju predmeta, koji ne prelazi četiri. Brazilsko pleme Piraha, nema nikakve brojeve u svom jeziku, pa njegovi pripadnici ne mogu da broje – ali čak i Pirahe odmah shvataju pojam četiri predmeta.
Naš želudac ima sopstveni mozak
Ljudski želudac ima više neurona nego što mnoge životinje imaju u mozgu i toliko su kompleksni, da naučnici ponekad nazivaju želudac drugim mozgom. Ostali delovi tela – dlanovi, recimo – takođe imaju visok nivo neurona, ali želudac je jedinstven po tome što može da „misli“ sam za sebe, odnosno, može da vari hranu bez razmišljanja. U odnosu na to, pametno je povesti računa o tome šta, kako i koliko jedemo, da ne bismo postali razdražljivi, dekoncentrisani i loše raspoloženi posle obroka.
Čovek je delimično slep
Iako se najviše oslanjamo na čulo vida, ono je daleko od pouzdanosti, čak, ljudske oči imaju grešku u dizajnu – slepu tačku, koja blokira vidljivost, kao što je blokiraju slepi uglovi u automobilu. Slepa tačka pravi probleme onima koji imaju, ili vide samo na jedno oko – zato su nam i potrebna dva, da nadoknade nedostatke slepe tačke.
Brankica Milošević