Nauka stalno pomera granice, stiče nove uvide, otkriva nove pravce u kojima će se odvijati dalja istraživanja, jer sa tehnološkim napretkom ima sve bolje uslove i preciznije načine da upotrebi eksperimentalne metode, kao i da obavi merenja i utvrdi parametre o kojima su ranije bile moguće samo pretpostavke i posredno dokazivanje. Ta otkrića su često kontradikotrna – neka saznanja u potpunosti pobijaju prethodna, danas se proglašava zdravim ono što je do juče bilo smrtonosno i obrnuto. Zato sve otkrića treba uzeti sa kritičkom rezervom, jer ko zna šta će nauka moći da utvrdi sutra i pobije prekosutra. Zdrav razum je uvek tu da se na njega oslonimo, a ako ga očuvamo do pozne starosti, možda je to zato što nam je dobra genetika, ili što smo ga dovoljno koristili i vežbali, pa smo ga i razvili, ili se naš mozak ipak obnavljao na neki način.

Nedavno otkriće o proizvodnji neurona za pamćenje, moglo bi ozbiljno da uzdrma postavke neuronauke, ali bez brige – za desetak godina ćemo verovatno imati neke nove postavke, sasvim drugačije od današnjih.

Dakle, istraživanje američkih i španskih naučnika, pokazalo je da područja mozga zadužena za učenje i pamćenje prestaju da proizvode neurone oko trinaeste godine života. Ovo otkriće dovodi u pitanje dosadašnje stanovište da hipokampus nastavlja da proizvodi neurone važne za prenos informacija u mozgu sve do odraslog doba.

Naučna saznanja  Mozak se ne obnavlja kao što smo mislili Naučna saznanja: Mozak se ne obnavlja kao što smo mislili!
Comments