U 19. i 20. veku pojavili su se neki sasvim novi lekovi koji su obećavali da će izlečiti sve – od grlobolje i kašlja, pa do depresije i nesanice. Niko nije sumnjao da će ti lekovi postati neke od najvećih pošasti današnjice – neke od najtežih i najopasnijih droga na svetu.

Umirujući sirup gospođe Vinslou (morfin)

Kada se 1849. godine pojavio na tržištu, umirujući sirup gospođe N. Šarlot Vinslou, delovao je sasvim bezopasno – koktel natrijum karbonata, aqua amonijaka i morfina. Bio je namenjen deci kojoj rastu prvi zubi, a Njujork Tajms je objavio utiske jedne majke koja je bila oduševljena efektom – bol i nervoza su nestali i dete je mirno spavalo.

Tek 1911. godine Američka medicinska asocijacija je otkrila koliko je sirup opasan i proglasila ga “ubicom dece”, a konačno je zabranjen u svetu tek 1930-ih godina.

Kapi za zubobolju (kokain)

Od 1880-ih pa sve do početka 20. veka kokain ne samo da nije bio zabranjen, već se koristio i kao dečiji lek za zubobolju. Jedan od najvećih zagovornika lekovitih moći kokaina, bio je Sigmund Frojd, koji je tvrdio da ova supstanca uspešno leči depresiju i nemoć.

Tih godina na tržištu su se pojavila mnoga lekovita pića koja su sadržavala kokain. Korisnici su ubrzo primetili posledice: ozbiljno poremećene navike spavanja i hranjenja, psihotična priviđanja i halucinacije, i konačno tešku depresiju nakon prestajanja. Kokain se danas smatra drogom i zabranjen je, a u nekim delovima Evrope i Australije dozvoljena je upotreba samo u medicinske svrhe – pod strogim lekarskim nadzorom.

Opasne droge koje su se nekada prodavale kao lekovi Opasne droge koje su se nekada prodavale kao lekovi

Laudanum (opijum)

Laudanum je ekstrakt alkohola koji sadrži oko 10 posto opijuma u prahu. Snažan opojan analgetik, koristi se još od 1676. godine kada je bio reklamiran kao lek za različite uslove, a do 1800. godine bio je korišćen za lečenje gotovo svake bolesti, od meningitisa i menstrualnih grčeva, pa do žute groznice i dečije nesanice.

I ovaj “lek” je bio posebno popularan u lečenju dece. Navodno je olakšavao bol pri rastu prvih zuba, probavne probleme, nadutost i grčeve. Često se mogla videti reklama da je Laudanum “spasitelj odojčadi”. Ipak, ovaj lek nije bio ništa drugo nego opasna droga sa strašnim nuspojavama, kao što su zavisnost, zatvor, svrab i teškoće sa disanjem. Iako je još uvek dostupan kao lek, njegova upotreba je ograničena, a može da se koristi samo uz strog lekarski nadzor.

Comments