Levoruki ljudi pogođeni moždanim udarom, brže se oporavljaju.
Levaci sa fakultetskom diplomom su 26 odsto uspešniji od dešnjaka – imaju karijeru u razvoju, viši standard života i bogatiji su.
Žene koje u zrelijim godinama rađaju, odnosno postaju majke u dobu od preko 40 godina, imaju najveće šanse da rode levoruko dete. Valjda otud ubeđenje da su deca starijih majki pametnija.
Nemačka reč za “levoruk” je linkisch, što znači čudan ili nespretan. U italijanskom jeziku reč je mancino, koja je izvedena iz “pokvaren” ili “osakaćen”. Rusi koriste termin levja, koji se generalno smatra uvredom, a i kod nas je uobičajeno da za nekog ko nam je nevažan, ili bezvezan, kažemo “neki levak”ili “neki skroz levi tip”.
Među Inuitima, na svaku levoruku osobu se gleda kao na potencijalnog čarobnjaka ili vrača. U Maroku, levaci su “s’ga” – to je pojam koji označava zloduha ili ukletu osobu.
Inke su verovale da levoruki imaju posebne isceliteljske i magične moći, zbog čega su uvek i bili šamani ili lekari. U plemenima Zuni u Severnoj Americi verovali su da levorukost donosi sreću.
Istraživanja pokazuju da su levaci jako talentovani matematičari, muzičari, arhitekte i uopšte, imaju izražene umetničke sklonosti.