Fudbal je sport koji živi od rivalstava. Bilo da je reč o nacijama, klubovima, trenerima ili pojedinačnim igračima, upravo ta žestoka konkurencija čini ovaj sport tako uzbudljivim. Među najzanimljivijim su svakako nezaboravna rivalstva fudbalera, koja su često prevazilazila okvire terena i postajala predmet globalnog interesovanja. Ova nadmetanja su neretko bila oličenje decenijskih klupskih rivalstava, koncentrisanih u duelu dva igrača, a ponekad su se razvijala čak i između saigrača.

Nezaboravna rivalstva fudbalera

Michel Platini i Diego Maradona: Genijalci sa različitih polova

Rivalstvo između Juventusa i Napolija dobilo je novu dimenziju kada su se u njihovim redovima našli Michel Platini i Diego Maradona, verovatno dva najbolja igrača osamdesetih godina prošlog veka. Platini je bio hladan i efikasan, dok je Maradona bio vatreni genije. Uprkos međusobnom poštovanju, njihovi stilovi igre i ličnosti nisu mogli biti različitiji. Maradona je Platinija nazivao “fenomenom”, ali je smatrao da je Francuz previše hladan i pitao se da li uopšte uživa u fudbalu.

Gianni Rivera i Sandro Mazzola: Milanski derbi na svetskoj sceni

Rivera i Mazzola su bili lideri AC Milana i Intera, oličavajući jedno od najvećih rivalstava u evropskom fudbalu. Njihovo nadmetanje dostiglo je vrhunac na Svetskom prvenstvu 1970. godine, kada selektor Italije nije mogao da se odluči između njih dvojice. Rešenje je bilo da igraju po jedno poluvreme, što je dovelo Italiju do finala. Međutim, u finalu je Mazzola odigrao celu utakmicu, dok je Rivera ušao na samo šest minuta, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo navijača Milana.

Thierry Henry i Ruud van Nistelrooy: Različiti pristupi istom cilju

Oličenje borbe između Arsenala i Manchester Uniteda. Oba napadača su dominirala listom strelaca Premijer lige, ali sa različitim pristupima. Henry je bio svestrani igrač kome su golovi dolazili prirodno, dok je Van Nistelrooy bio opsednut postizanjem golova. Uprkos tome što je Van Nistelrooy doživljavao Henryja kao ličnog rivala, Francuz je na kraju odneo pobedu i u broju postignutih golova i u stilu igre, zaslužujući univerzalne pohvale fudbalske javnosti.

Franz Beckenbauer i Johan Cruyff: Prijateljstvo iznad rivalstva

Prevazišlo je granice terena i nacionalnih timova. Ova dva taktička genija su se susrela samo četiri puta na terenu, ali su ostavila neizbrisiv trag u istoriji fudbala. Uprkos žestokom rivalstvu između Zapadne Nemačke i Holandije, koje je imalo korene još u Drugom svetskom ratu, Beckenbauer i Cruyff su razvili snažno prijateljstvo. Njihov najznačajniji duel odigrao se u finalu Svetskog prvenstva 1974. godine, kada je Beckenbauer izašao kao pobednik. Međutim, Cruyff je te godine osvojio Zlatnu loptu, sa Beckenbauerom na drugom mestu.

Steven Gerrard i Frank Lampard: Dilema engleskog fudbala

Predstavljaju jedno od najintrigantnijih rivalstava fudbalskih legendi. Ovi vezni igrači su oličavali arhetip svestranog engleskog fudbala, ali su paradoksalno postali simbol dileme koja je godinama mučila englesku reprezentaciju. Gerrard i Lampard su se susreli više puta nego sa bilo kojim drugim protivnikom u svojim karijerama, predvodeći Liverpul i Čelsi. Međutim, njihovo najveće rivalstvo bilo je na reprezentativnom nivou, gde su treneri godinama pokušavali da pronađu način da ih uklope u isti tim. Uprkos ogromnom talentu obojice, nijedan selektor nije uspeo da pronađe formulu koja bi izvukla najbolje iz oba igrača istovremeno.

Roy Keane i Patrick Vieira: Oličenje premijerligaškog rivalstva

Predsavlja žestoki okršaj između Manchester Uniteda i Arsenala u prvoj deceniji Premijer lige. Kao kapiteni svojih timova, ova dvojica veznih igrača su personifikovali agresivni, beskompromisni stil igre koji je karakterisao njihove duele. Keane je opisao ovo rivalstvo kao “agresivno i opako”, a njihovi sukobi su često prelazili granice terena. Najpoznatiji incident se dogodio u tunelu stadiona Highbury, kada je Keane optužio Vieiru da nije “dobar momak” kakvim se predstavlja. Obojica su imali impresivan broj crvenih kartona u karijeri, što svedoči o žestini njihovog rivalstva. 

Diego Maradona i Pele: Večita debata o najvećem svih vremena

Prevazilazi granice vremena i prostora, predstavljajući večitu debatu o tome ko je najveći fudbaler svih vremena. Iako nikada nisu igrali jedan protiv drugog, njihovo rivalstvo se odvijalo kroz poređenja, izjave i međusobne kritike. Pele je završio karijeru iste godine kada je Maradona debitovao, simbolično mu prepuštajući tron. Međutim, njihov odnos je često bio napet, sa Peleom koji je dovodio u pitanje Maradoninu veličinu kao osobe i trenera, dok je Maradona uzvraćao oštrim komentarima. Uprkos pokušajima pomirenja, njihovo rivalstvo je ostalo živo do kraja, simbolizujući večitu debatu o tome ko je zaista najveći u istoriji fudbala. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 433 (@433)

Lionel Messi i Cristiano Ronaldo: Epsko rivalstvo modernog doba

Ovo je možda najveće rivalstvo fudbalskih legendi u istoriji ovog sporta. Ova dva igrača su dominirala svetskim fudbalom više od decenije, osvajajući sve Zlatne lopte između 2008. i 2017. godine. Njihovo rivalstvo je bilo dodatno pojačano činjenicom da su igrali za večite rivale, Barcelonu i Real Madrid. Messi, kao srce Barcelone, predvodio je tim, dok je Ronaldo bio ključni igrač u Realovom osvajanju tri uzastopne Lige šampiona. Njihova individualna dostignuća i timski uspesi su postavili nove standarde u fudbalu, a njihovo rivalstvo je inspirisalo milione fanova širom sveta. Uprkos intenzitetu njihovog rivalstva na terenu, obojica su uvek pokazivali međusobno poštovanje, priznajući veličinu onog drugog.

Pročitajte i ovo: Dok pratimo Olimpijske igre, podsetimo se top 7 nezaboravnih sportskih priča

Nikola Gudelj

Comments