Zemlja je jedina planeta koja nije dobila ime po nekom od mitoloških bogova.
Puni mesec je devet puta svetliji od polovine meseca.
Venera je jedina planeta koja rotira u smeru kazaljke na satu.
Sve planete u našem Sunčevom sistemu mogu da stanu unutar Jupitera – njegov prečnik iznosi 142.984 kilometara.
Mlečni put je spiralna galaksija u kojoj je Zemlja jedna od planeta i u kojoj se nalazi između 200 i 400 milijardi zvezda.
Najmanje galaksije su patuljci sa oko 100.000 zvezda, dok najveće galaksije imaju oko 3.000 milijardi zvezda.
Saturn ima manju gustinu od vode. Kad bi bilo moguće ubaciti ga u bazen, on bi plutao po površini.
Ljudska bića su stvorena od istih elemenata kao i zvezde. Gotovo svi hemijski elemenati koji se nalaze u našem telu, nalaze se i u zvezdama. Kalcijum, ugljenik, vodonik, ugljen dioksid, kiseonik i oko 60 drugih osnovnih elemenata čine ljudsko biće – baš kao i zvezdu.
Kada se uporedi sa ostalim zvezdama, naše Sunce je relativno malo i klasifikuje se kao G2 patuljak – iako bi njegova zapremina mogla da obuhvati milion planeta veličine Zemlje.
Naša planeta je stara oko 4,54 milijarde godina – plus-minus oko 0,02 milijarde godina.
Na Veneri, jedan dan je duži od jedne godine.
Sve zvezde, galaksije i crne rupe u svemiru predstavljaju samo oko 5% mase svemira. Preostalih 95% se sastoji od nečega što nazivamo “tamnom materijom” – za koju još uvek nismo sigurni šta je ona zapravo.
Da li ste se ikada zapitali zašto Mesec izgleda veći na horizontu? To nije zato što je bliži – u pitanju je optička varka poznata kao “Ponzo iluzija”.
Kada se dva metalna objekta dotaknu u Svemiru, oni se spoje međusobno, kao da su zavareni. Zavarivanje metala obično zahteva visoku temperaturu, ali u ovom slučaju vakum je taj koji stapa elemente. Metali, koje pošaljemo sa Zemlje u Svemir, imaju sloj oksidiranog materijala na površini koji spečava ovo “hladno zavarivanje”.