Veliki panda potroši oko 55% svog života prikupljajući, pripremajući i jedući bambus. Koliki postotak nama odlazi na razne pripreme i organizacije, koje se tiču zadovoljavanja najosnovnijih potreba? Da li jedemo da bismo živeli ili živimo da bismo jeli – i ostala filzofska pitanja, koje komentar o ljubitelju bambusa može da pokrene.
2008. godine je u jednoj kineskoj grobnici pronađeno oko 800 grama 2.700 godina stare marihuane. Gde je sada ta gandža? Da li su je probali? Kako li radi? Da li je stvar sa travom ista kao sa vinom – što starije, to bolje? Odlična tema, ali nije za svako društvo. Savršeno je adekvatna dok džoint ide u krug.
Gavranovi umeju isto što i papagaji – da imitiraju ljudski govor.
Priča može da se nastavi u pravcu držanja ptica u kavezu, pameti gavranova, koji bi sigurno kao kućni ljubimci bili slobodni i van kaveza, o tome koliko gavranovi stvarno žive, pa dalje, o kućnim ljubimcima uopšte. Sledi još nekoliko činjenica koje možeš da razmataraš sa ljubiteljima životinja.
Leonardo da Vinci je kupovao životinje u kavezu samo zato da bi mogao da ih oslobodi. Baš je bio duša! Šteta što nikada nije upoznao Brižit Bardo.
Tokom protekle polovine veka, ljudi su uzrokovali izumiranje 322 životinjske vrste. Strašno! Kako je nehuman ovaj svet, kako smo unakazili prirodu i kako pod hitno moramo nešto da učinimo – ogromna zelena tema o kojoj može da se raspravlja sa više aspekata.
Uz malo dovitljivosti i opšte kulture, ovo će biti dovoljno da pokreneš razgovor u svakom društvu, ili da ga usmeriš tamo kuda želiš da ide.
Brankica Milošević