Visbi sočiva

Visbi sočiva napravljena od gorskog kristala (kvarca) smeštana u srebrne nosače, pronađena su u nekoliko vikinških grobova na ostrvu Gotland u Švedskoj i potiču iz 11. i 12. veka. Njihova namena je bila da uvećaju predmete, poput lupe i služila su u majstorskoj i umetničkoj izradi detalja.

Takođe, sočiva su centrirala svetlo (kao upa) i veruje se da su korišćena i za paljenje vatre, pa čak i za spaljivanje otvorenih rana kako bi se zaustavilo krvarnje i sprečila infekcija.

Rimski dodekaedar

Svrha ovih malih metalnih predmeta u obliku dodekaedra, sa okruglom rupom u sredini, pronađenih svuda na području nekadašnjeg Rimskog carstva, uopšte nije utvrđena.

Neki arheolozi tvrde da se ovaj objekat koristio kao svećnjak, dok drugi tvrde da su stari Rimljani koristili uljane lampe. Postoje teorije da su ovi predmeti korišćeni za merenje udaljenosti i brojna nagađanja, koja nemaju nikakvu činjeničnu potporu.

Drevna flauta

Pronađena u dolini Ach na jugu Nemačke, ova odlično očuvana flauta sa pet rupa, zapanjujuće precizno izrađena (uz pomoć kamenog oruđa) od kosti ptice, stara je najmanje 35.000 godina. U njenoj blizini su pronađeni ostaci još nekoliko sličnih muzičkih instrumenata, što nam govori da su i ljudi u kamenom dobu muzicirali.

Sličan instrument, koji važi za najstariji na svetu, pronađen je u Sloveniji i poznat je kao “Divje Babe” – starost ove flaute se procenjuje na 43.000 godina.

rimski dodekaedar Zapanjujuća arheološka otkrića

Izvor fotografija. www.unsplash.com

Brankica Milošević

Comments