Koja su uobičajna ponašanja kod muškarca koji tuguje:
– Radite stvari nesvesno, na autopilotu ste.
– Izgubili ste interesovanja za svoje hobije i za stvari koje su vas ranije činile srećnim.
– Nemate dovoljno energije da obavljate svakodnevne zadatke.
– Nemate volje da ustanete iz kreveta, samo biste spavali.
– Gubite apetit ili vam je apetit povećan.
– Odsustvo seksualnog nagona.
Tuga može biti direktno povezana sa depresijom i anksioznošću. Patnja i tuga najčešće nastaju zbog gubitka voljene osobe ili nekog negativnog događaja koji je umnogome uticao na vaš život. Dok i anksioznost i depresija mogu, ali i ne moraju, nastati iz ovih razloga.
View this post on Instagram
Period depresije može trajati znatno duže od perioda tugovanja, jer kada je u pitanju ovaj mentalni poremećaj vrlo je moguće da će vam biti potrebne godine, psihoterapija i lekovi kako biste se iz nje izvukli. Dok tuga polako prolazi vremenom, iako u trenutku kada je osećate mislite da će zauvek biti tu. Na neki način i hoće, naročito ako ste doživeli gubitak, ali ćete naučiti da živite sa tim. Istina je da gubitak nikad ne prestane da boli.
Ako osećate bilo koji od ovih simptoma, ako ste doživeli skori gubitak, ako se nikome ne poveravate i ne pričate o svojim osećanjima, nego samo pokušavate da ih preskočite ili sami prođete kroz njih – najbolje je da se obratite za pomoć stručnom licu. Sasvim je u redu ako kroz tugu i gubitak ne možete da prođete sami. Niste manje muško ako sebi dozvolite da osetite, ako sebi dozvolite da plačete, i da pred drugim pokažete slabost i ranjivost. Sve su to ljudske emocije, koje nisu rezervisane samo za žene.
Zapamtite, niste sami. Psihoterapija vam može pomoći da naučite kako da se nosite sa svojom tugom i svim drugim negativnim osećanjima.
Naslovna fotografija: instagram.com/manurious
Jovana Petković