Metabolizam se odnosi na fizičke i hemijske procese koji se odvijaju u organizmu, a koji nam omogućavaju da ostanemo živi – to su disanje, cirkulacija krvi i funkcija nerava. Za obavljanje tih procesa, naš organizam pretvara hranu koju jedemo u energiju. Hemikalije u našem probavnom sistemu razgrađuju hranu i pretvaraju je u gorivo, koje se koristi odmah, ili se čuva u rezervama telesnog tkiva.
Naš metabolizam je pod uticajem različitih faktora, koji uključuju starost, pol, težinu, fizičku aktivnost i opšte zdravstveno stanje.
Kako metabolizam funkcioniše
Metabolizam kontroliše hormone i nervni sitem. Kada konzumiramo hranu, probavni enzimi razgrađuju ugljene hidrate, masti i belančevine, pretvarajući ih u supstance koje organizam može da koristi za rast i energiju.
Tokom metaboličkih procesa, dve aktivnosti se odvijaju u isto vreme – izgradnja telesnih tkiva i skladištenje energije, ili anabolizam i katabolizam. Metabolizam je čin balansiranja tih procesa.
Anabolizam je proces u kome se energija koristi za rast novih ćelija i za održavanje tkiva u telu, a energija se skladišti u vidu masnoće. Katabolizam je proces kojim se oslobađa energija i tokom koga se veliki molekuli iz hrane, kao što su ugljeni hidrati, masti i belančevine, razgrađuju na manje molekule kako bi se organizmu omogućio trenutni dotok energije. Ta energija osigurava gorivo za procese kao što su grejanje tela i pokretanje mišića.