Mnogi muškarci prave istu grešku – u vežbanju se usredsređuju na mišiće ruku, ramena, stomaka i leđa i zapostavljaju noge. Ali, treba da počneš od nogu, da bi napravio temelj, poručuju stručnjaci. Mnogi mrze čučnjeve, pa je pomisao na stotinu čučnjeva dnevno jednako pristajanju na mučenje. Evo zašto treba da savladaš te čučnjeve.

Čučanj je prirodan pokret, koji deca stalno izvode i pritom se veoma lagodno osećaju. Zašto smo mi izgubili tu prirodnost i čučanj predstavlja napor koji ne želimo da učinimo? Niko ne radi čučnjeve iz uživanja i zabave, ali ovom vežbom možete i kod kuće postići mnogo, bez odlaska u teretanu i natezanja po raznim spravama.

Činjenica je da mnogo ljudi provodi većinu svog vremena sedeći – to utiče na telo i mišiće, prosto gubimo domet kretanja, jer ne upotrebljavamo telo na sve načine za koje je ono sposobno. Ali, razmišljaj praktično – za čučnjeve ti ne treba ni mnogo mesta, ni posebna oprema, a oni angažuju mišiće mnogo više nego hodanje i trčanje.

čučanj 2 1 Zašto treba da radiš 100 čučnjeva dnevno

Čučanj je koristan jer nas tera da se krećemo na način koji bi trebalo da bude prirodan (ali više nije) i idealna je vežba protiv bolova i ukočenosti u leđima, koje imaju svi koji sede po kancelarijama. Balansiranje telesnom težinom u čučnju, i zadržavanje položaja u niskom čučnju, uči tvoje telo izgubljenim obrascima pokreta i održavanju ravnoteže. Održavaju pokretljivost kukova, jačaju mišiće oko bokova i natkolenica, zatežu zadnjicu i butine – a to su najveći mišići u telu, koji sagorevaju najviše kalorija, kada su pravilno stimulisani.

Što znači, da ako hoćeš da skineš salo sa stomaka, nije dovoljno da forsiraš trbušnjake – ubaci stotinak čučnjeva dnevno i posle nekog vremena ćeš biti zahvalan sebi zbog istrajnosti.

Comments