Inovatori, istraživači i pronalazači često uopšte nisu imali nameru da otkriju to što je na kraju ispalo – oni su imali druge ideje i ciljeve i bili su veoma motivisani da istražuju, a taj entuzijazam je sasvim slučajno dovodio do otkrića potpuno novih stvari. Neki slavni izumi i pronalasci, bez kojih ne možemo da zamislimo savremeno doba, nastali su na taj način – nešto je skrenulo sa puta i dovelo do cilja koji niko nije postavio.

Možete li da zamislite svet bez čipsa?

Najpopularnija grickalica, koju doživljavamo kao iskušenje duha i tela kad smo na dijeti i nastojimo da vodimo zdrav život, za kojom posegnemo kad verujemo da sebi možemo da dozvolimo takvo opuštanje, ili se naljutimo i baš nas briga za zdravu hranu. Zašto je sve što je tako ukusno i “zarazno” suviše masno i nezdravo? Čips je nastao 1853. godine u luksuznom restoranu Moon’s Lake House u Saratoga Springsu, gradu u američkoj saveznoj državi Njujork. Izmislio ga je američki kuvar Džordž Kram, koji je bio tvrdoglaviji od svoje mušterije – nezadovoljan posetilac restorana nekoliko puta je vratio pržene krompiriće, jer je želeo da budu tanki i reš. Kram je pokušao nešto radikalno – isekao je krompir na providne listiće i pržio ih dok se nisu zakrivili i zatim ih posolio i poslužio probirljivom gostu. I to je bilo to! Nezadovoljna mušterija je postala redovni posetilac restorana u kome se pravi hrskavi krompir koji ne može da se jede viljuškom, a čips je postao specijalitet kuće.

čips 1 Da li si znao: Najslavniji slučajni pronalasci

Veštački zaslađivač saharin

Ruskom hemičaru Konstantinu Falbergu su sasvim druge stvari bile na pameti, dok je 1878. godine u svojoj laboratoriji pravio eksperimente sa katranom. Jedne večeri je došao kući i seo da večera, a da prethodno nije oprao ruke – hrana koju je uzimao prstima, imala je slatkast ukus, umesto da bude slana. Bilo mu je potrebno neko vreme da poveže stvari, a nekoliko godina kasnije, patentirao je saharin.

Comments