Sve što možete da uradite sami kako biste obavili zimske pripreme automobila – uštedeće vam novac, a verovatno i nerviranje – znaćete šta i kako ste uradili, a ako nešto ne funkcioniše, shvatićete zašto i naučićete još po nešto o održavanju automobila. Ipak, za neke zimske pripreme će vam biti neophodan mehaničar, dok većinu ostalog možete sami da obavite.

Zimske pripreme automobila – zamena tečnosti

Zamena tečnosti pre nego što temperatura padne ispod nule, spada u osnovne zimske pripreme automobila. Sipajte antifriz u odnosu pola-pola – 50 posto antifriza i 50 posto vode – bez dovoljno antifriza, motor može da se smrzne, što dovodi do teškog oštećenja. Zamenite i tečnost u kočionom sistemu, tečnost servo upravljača, tečnost za pranje šoferšajbne.

Kada je u pitanju kočiona tečnost, rutinska promena je dobra ideja, jer razne nečistoće prilikom vožnje mogu lako da nađu put do ove tečnosti. Tečnost u menjaču se menja u odnosu na pređenu kilometražu i starost automobila i oko toga bi trebalo da konsultujete mehaničara.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by mbww (@mercedesbenzww)

Za pranje vetrobrana koristite tečnost za hladno vreme i držite rezervoar punim. Vetrobransko staklo premažite tečnošću protiv zamrzavanja, a u kolima držite flašu s vodom, koja će vam dobro doći da operete staklo, kada ga zamuti prljavi sneg i so sa puta.

Zamena ulja i filtera za ulje

Ulje koje autobomili koirste posebna su vrsta tečnosti, a redovna zamena ulja sprečava pregrevanje i nakupljanje prljavštine, a takođe pomaže u efikasnom korišćenju goriva i smanjenju mogućnosti kvara motora. Zimske pripreme automobila uključuju prelazak na ulje „zimske težine“, ukoliko su u vašem kraju zime oštre (jer ulje se zgušnjava i ne klizi lepo pri niskim temperaturama). Ako vozite samo po gradu (ne razvijate veće brzine), to ne znači da možete zanemariti zimsku zamenu ulja – za motor, pokretanje i zaustavljanje u zimskim uslovima gradske vožnje može biti teže nego na autoputu. Filter za ulje potrebno je promeniti u određnim intervalima – proverite kada ste ga poslednji put menjali i kada je vreme da to opet učinite.

Provera kočnica

Kočnice su najvažniji sigurnosni sistem vašeg automobila (posle vozača) i pre nego što sneg i poledica testiraju vaše kočnice, učinite to vi. Zamenite kočione pločice (pakne) ako je potrebno, tako da čak i na klizavom putu možete da zakočite. Ako vaš auto ima elektronske senzore, oni će vas upozoriti da je potrebna zamena kočionih pločica, ali ako nema, to morate sami da procenite. Proverite i ručnu kočnicu – sajle i mehanički elementi mogu da oslabe ili se polome, naročito ako ručnu retko koristite.

Pročitajte i ovo: Remek-delo u svetu auto-industrije: Luksuzni Maserati od sada i u Srbiji

Zimske pripreme automobila – provera akumulatora

Nema ničeg goreg kada u ledeno jutro žurite na posao i auto neće da startuje, jer mu akumulator „mrtav“. Hladno vreme je teško za baterije i zato je potrebno da na vreme proverite da li je akumulator funkcionalan, i da li sistem za punjenje radi. Ovaj postupak je naročito bitan kod automobila sa velikim brojem kompjuterizovanih sistema, koji dodatno troše bateriju.

Pored provere funkcionalnosti akumulatora, u zimske pripreme automobila spada i čišenje akumulatora – očistite ga žičanom četkom (ili žicom za sudove) i obrišite kućište baterije, kako biste uklonili masnoću i prljavštinu.

 Stanje grejača

Zimske pripreme automobila ne treba da počnu kad temperatura padne ispod nule i vi otkrijete da je grejač oslabio ili ne radi. Proverite grejni sistem pre nego što vam zatreba, pa ako utvrdite da nešto ne funkcioniše, idiete kod mehaničara u najkraćem roku.

Zimske pripreme automobila – zamena brisača

Metlice na brisačima treba menjati svakih šest meseci, a svakako je dobro da to uradite pre nego što hladnoća dovede do stvrdnjavanja gume. Takođe, proverite gumene zaptivke oko vrata i prozora automobila. Ako je potrebno, koristite silikon za vozila, kako biste ih obnovili.

Testiranje farova

Veći deo vožnje u zimskim danima obavlja se u smanjenoj vidljivosti, koliko zbog oblačnosti i padavina, toliko i zato što rano pada mrak. Ako i inače ne volite noćnu vožnju i brine vas slaba vidljivost, proverite farove, zamenite sijalice, a ako vam se čini da nisu svetli kao ranije, očistite ih specijalnim sredstvom za čišćenje farova. Takođe, proverite da li su svetla vašeg automobila dobro usmerena.

Zimske pripreme automobila – zamena guma

Ovo je redovan posao koji obavljate dva puta godišnje, kada skidate zimske gume i stavljate letnje i kada skidate letnje i vraćate zimske. Zimske pripreme automobila podrazumevaju i održavanje odgovarajućeg pritiska u gumama, a ne zaboravite ni da proverite da li vam je rezervni točak u dobrom stanju. Ako imate sreće, možda vam nikada neće zatrebati, ali ako vam zatreba, potrebno je da bude funkcionalan.

Provera izduvnog sistema

Proverite da li možda curi ugljen-monoksid, jer to može da bude opasno prilikom vožnje po hladnom vremenu, kada su prozori zatvoreni. Senzori bi trebalo da vas upozore na ovaj potencijalni problem.

Neka rezervoar bude pun

Kada dođe zima, potrebno je da češće sipate gorivo, odnosno, da održavate nivo rezervoara barem na polovini, kako biste smanjili mogućnost stvaranja vlage i zamrzavanja. Osim toga, ne znate da li će neko iznenadno nevreme, ili zastoj na putu vaše dvadesetominutno putovanje sa posla pretvoriti u sate čekanja.

Zimske pripreme automobila –  komplet alata

Komplet alata za hitne slučajeve treba da sadrži strugač za led, kablove za vuču i za starter, mali ašov i sekiru, baterijsku lampu, ćebe, sveće, šibice, flaširanu vodu i grickalice, dodatna jakna ili skijaški prsluk, jastuče. Sve ove stvari mogu zatrebati vama, vašim saputnicima, ili nekom drugom vozaču – one ne zauzimaju mnogo mesta u gepeku, a ako vam ikada zatrebaju, bićete zahvalni što ih imate. Takođe, ako krećete na put, postarajte se da vam mobilni telefon bude potpuno napunjen.

Pročitajte i ovo: Produži vek trajanja svom automobilu

Naslovna fotografija: instagram.com/mercedesbenzww

Đorđe Đoković

Comments