Filmovi sa kultnim automobilima su uvek bili popularni, bilo da govore o nastanku određenog modela ili, jednostavno, prikazuju zavodljiva, brza vozila u akcionim ostvarenjima. Ovom prilikom smo izdvojili uzbudljive filmove sa zadivljujućim automobilima, različitih žanrova, među kojima svako može da pronađe naslov koji mu se dopada.

Drive (2011)

Iako ovaj film nije baš remek-delo kakvo su najavljivali u to vreme, ipak ga možemo opisati kao mešavinu pop uticaja – kratkih klasika sedamdesetih, new age stila osamdesetih i ironije milenijalaca. Reditelj Nicolas Winding Refn zna kako da snimi scene nasilja. Koristeći neekspresivnog Ryana Goslinga, koji glumi vozača kaskadera, reditelj gradi radnju kako bi nam prikazao scene na najbrutalniji način. U ostvarenju se pojavljuje čitav dijapazon raznih modela automobila, kao što su Chevy Malibu, Ford Mustang GT, Toyota RAV4, Mazda CX-5 itd.

Ford v. Ferrari (2019)

Epska dramatizacija reditelja Jamesa Mangolda prikazuje Carrolla Shelbyja (Matt Damon) i Kena Milesa (Christian Bale) kako šezdesetih godina pokušavaju da naprave trkački automobil koji će da pobedi Ferari u jednodnevnoj trci u Le Manu. Baleu je ovo jedna od najboljih uloga gde glumi briljantnog, ali veoma tvrdoglavog inženjera, dok se Tracy Letts našao u ulozi legendarnog Henryja Forda II. Ipak, zvezde ovog filma su, zapravo, automobili, često snimani iznutra kako bi se dobio uzbudljivi osećaj vožnje. Dok se drugi filmovi oslanjaju na nadrealne scene sa specijalnim efektima, ovaj je veoma prizeman – iako naizgled klasičan film, snimljen je kao savremeni blokbaster.

The Italian Job (1969)

„Trebalo je samo da razneseš prokleta vrata!“, čuven je citat iz kultnog filma The Italian Job. Charlie Croker (Michael Caine), nedavno pušten iz zatvora, organizuje komičnu pljačku kako bi od mafije u Torinu ukrao četiri miliona dolara u zlatnim polugama koristeći Mini Cooper automobile. Film jeste čudan i smešan, ali je pun šarmantnih sekvenci, od Noela Cowarda kao aristokratskog gangstera do Bennyja Hilla kao perveznog profesora. Što je najvažnije, glavna pljačka i njene smešne scene su veoma dobro izvedene. Iako su prilično različiti po tonu i stilu, serijal filmova Fast and Furious mnogo duguje ovom kultnom klasiku.

Gone in 60 Seconds (2000)

Prvo, nekoliko reči o originalu iz 1974. godine: u režiji H.B. Halickija, važi za jedan od najčudnijih filmova svih vremena. Radi se o grupi lopova koji kradu gomilu automobila. Međutim, rimejk je skoro potpuno suprotno urađen: u pitanju je film o pljački u kom je Nicolas Cage glavni lopov koji mora da ukrade 50 automobila za 96 minuta. Njegovi partneri u zločinu su Robert Duvall i Angelina Jolie.

Baby Driver (2017)

Edgar Wright je režirao ambicioznu kriminalističku priču koja sadrži pojedine od najnestvarnijih vožnji svih vremena, sa savršenom koreografijom i upečatljivom rok muzikom. Radi se o briljantnom mladom vozaču (Ansel Elgort) koji je opsednut muzikom i pokušava da se oslobodi mafijaškog bosa (Kevin Spacey). Tu vezu između automobila i muzike istraživali su i drugi filmski stvaraoci tokom godina, ali je Right otišao korak dalje. Reditelj je u primarnoj povezanosti protagoniste, automobila i muzike pronašao snažan simbol, a kad odgledate film će vam biti jasno šta je u pitanju.

Pročitajte i: Najbolji ručni satovi u filmovima

The Transporter (2002)

Jason Statham došao je do svoje prve franšize igrajući profesionalnog vozača koji je plaćen za prevoz bilo koje vrste tereta. Po premijeri, mnogi su potcenjivali ovaj film jer se činilo da “preteruje s akcijom”. Statham je delovao ukočeno uprkos svojim fizičkim sposobnostima. Ipak, u toku godina, The Transporter je postao deo naših života, sve više pleneći narastajućom harizmom. Pored toga što je uzbudljiv i zabavan, The Transporter nam prikazuje i pojedine od najboljih modela automobila.

Fast and Furious: Tokyo Drift (2006)

Franšiza The Fast and Furious je sama po sebi diskutabilna, ali je i dalje volimo i to samo zbog automobila (i nekolicine glumaca). Ipak, film Tokyo Drift se izdvaja iz niza. Primećujemo pojedine nadrealne vratolomije, posebno u scenama koje su snimane u centru grada (interesantna činjenica je da je veoma teško dobiti dozvole za snimanje na ulicama Japana). Reditelj Justin Lin je ovim filmom uspeo da napravi neraskidivu vezu sa franšizom, pošto je Tokyo Drift trebalo da bude spin-off. Ovaj deo je označio novi početak, ali i pravi omaž driftu kao stilu i vozilima koji su specijalno za to napravljeni. Pored toga što ostvarenje slavi automobilsku drift kulturu u Japanu sredinom 2000-ih godina, u isto vreme spaja dve suprotne kulture i prakse – klasične američke muscle automobile i azijsku domišljatost predstavljenu kroz ozbiljna drift vozila.

Ronin (1998)

Trideset godina nakon kultnog Grand Prixa, reditelj John Frankenheimer se vratio u živopisan svet automobila filmom Ronin. Ovog puta je doneo scenario koji je delimično prepravljao David Mamet, dajući akciji jezgrovit, ali elegantan stil. Frankenheimer je imao isti pristup kao i kad je snimao Grand Prix, unapred snimivši dramske scene. Omogućio je glumcima Robertu De Niru, Jeanu Renou i Natashi McElhone da voze automobile brzinom većom od 100 km/h. Pošto se na filmskom platnu pojavio pre the Fast and Furious ere sa ispoliranim vizuelnim efektima, Ronin odiše neverovatnom energijom i uzbudljiv je za gledanje – čak i u toku scena bez automobila.

Ferrari (2023)

U pitanju je predstojeći biografski film o Enzu Ferrariju, italijanskom osnivaču fabrike automobila Ferrari, a koji je režirao Michael Mann. Radnja prati život italijanskog vozača i preduzetnika 1957. godine, dok pokušava da reši komplikovane porodične probleme i da se pripremi za legendarnu trku Mille Miglia. U glavnim ulogama će se naći Adam Driver kao Enzo Ferrari, Penélope Cruz kao Laura Ferrari i Shailene Woodley kao Lina Lardi.

Pročitajte još i: Ovo je 9 najboljih SF filmova svih vremena

Naslovna fotografija: pinterest.com/stream

Marija Gavrilović

Comments