Savremena tehnologija je naprosto neuhvatljiva – svakoga dana napreduje, svakog dana se na polju nauke i tehnike dešavaju nova čuda. Pomislite samo – nosite sa sobom mobilni telefon koji ima jaču kompjutersku snagu od računara NASA-e koji je poslao prvog čoveka na mesec. Uređaji su sve moćniji i sve manji, a naša potrba za njihovim svakodnevnim (i celodnevnim) korišćenjem, sve je veća.

Jedan od najvećih izazova u napredovanju tehnologije jeste povećanje memorije za male digitalne uređaje, a naučnici su nedavno uspeli da sačuvaju značajne količine podataka koristeći krajnje neobične medije, kao što su DNA i male grupe atoma. Sada im je pošlo za rukom da podatke ubace u pojedinačne molekule.

U teoriji, još uvek eksperimentalna tehnologija međunarodnog tima istraživača na čelu sa naučnicima iz MIT-a, može da poveća postojeće kapacitete za čuvanje podataka za hiljadu puta više od dosadašnjih medija.

Metod je demonstriran na novom tipu “supramolekula”, koji nastaju vezivanjem atoma različitih molekula: fragmenta grafena – čudesnog materijala koji se sastoji od tankih listova atoma ugljenika – i atoma cinka.

Eksperimentalna tehnologija – supermolekul na pomolu Eksperimentalna tehnologija – supermolekul na pomolu
Comments