“Dimenzija svakog molekula je oko 1 nanometar i zbog toga će nam ova tehnologija omogućiti čuvanje podataka oko 1000 terabajta po kvadratnom inču”, izjavio je Jagadeesh Moodera, naučnik na MIT-ovom Odeljenju za fiziku i direktor laboratorija gde je novi metod testiran.

“Ideja je da možete imati ogromnu količinu informacija na raspolaganju u vašem prenosnom džepnom uređaju”, rekao je Karthik Raman, glavni autor rada za online časopis Nature. “Dakle, ako ovo postane tehnologija, u naše postojeće prenosne uređaje možemo ubaciti 1.000 puta više informacija u obliku dokumenata ili muzike ili kvalitetnih video datoteka.”

Nažalost, kao i većina eksperimentalne tehnologije koja zvuči tako neverovatno, molekularne ćelije memorije još uvek ne pružaju dovoljno snage za komercijalne uređaje. Međutim, polje je obećavajuće, a nakon što su naučnici već rešili nekoliko problema, kao što je funkcionalnost ovih memorijskih molekula samo na sobnoj temperaturi blizu apsolutne nule, moglo bi se reći da su neki od najvećih problema već rešeni.

Budućnost supermolekularne memorije za svakodnevnu upotrebu i na širokom tržištu po dostupnoj ceni, možda nije tako blizu, ali pre nego što bude dostupna običnom svetu, svaka tehnologija prvo pronađe primenu u naučnim, vojnim i svemirskim projektima.

Eksperimentalna tehnologija – supermolekul na pomolu 1 Eksperimentalna tehnologija – supermolekul na pomolu

Izvor fotografija: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments