Da li osećate da vas nešto ometa da ostvarite svoje potencijale i postignete uspeh koji priželjkujete? Verovatno vam je bliska pomisao da se plašite nespeha, jer to je uobičajeno – niko se ne oseća prijatno pri pomisli na neuseph u bilo kojoj životnoj oblasti. Međutim, strah od uspeha je isto tako realan i čest i može vas ometati i sputavati.

Šta je strah od uspeha

Strah od uspeha uopšte nije tako retka pojava – iako društvo nagrađuje uspeh u svim oblastima života, takođe podstiče i nerealna očekivanja. Možete se plašiti da niste dovoljno kompetentni, ili da nećete imati dovoljno vremena da budete onako temeljni kako vam je potrebno da biste se osećali sigurno, možete se osećati kao prevarant, jer drugi veruju da vi nešto umete i možete i daju vam zadatke koji vam stvaraju anksioznost, jer sami u sebe ne verujete. Ovo može biti uznemirujuće i zastrašujuće, a kad se izborite sa svojim strahovima i uspešno obavite zadatak, pažnja koju dobijate može biti još strašnija. Mislite da vam je uspelo srećom i nekim čudom i uopšte ne osećate da ste zaslužni i strahujete da vas uspeh može voditi samo u još više takvih situacija, koje su vam do krajnosti neprijatne.

Znaci i uzroci straha od uspeha

Strah od uspeha različito se izražava kod različitih ljudi, ali pojedini uobičajeni znaci i simptomi uključuju postavljanje niskih ciljeva koji vas ne izazivaju da napravite pomake, ali vas drže tu gde jeste, kao i postavljanje previsokih ciljeva i očekivanja koja ne možete dostići. Takođe, odustajanje i odlaganje posla su karakteristični za strah od uspeha, kao i samodestruktivna ponašanja koja ometaju napredak, ili vas uvek vrate korak unazad. Drugi znaci uključuju povlačenje, nepreuzimanje inicijative, bežanje od liderske uloge u timu i izbegavanje odgovornosti.

Strah od uspeha može se razviti iz više razloga, a među njima mogu biti negativna iskustva koja ste imali, strah od posledica koje može doneti uspeh (veća odgovornost, veća izloženost, veća očekivanja, koja će tražiti da nastavite da održavate viši nivo koji ste dosegli). Takođe, imposter sindrom zbog kog osećate da ne zaslužujete uspeh ili strahujete da ćete biti razotkriveni kao nedovoljno dobri, doprinosi razvijanju straha od uspeha. Ovaj strah je često povezan i sa sumnjom u svoje sposobnosti da završite zadatke i dostignete ciljeve, što može biti povezano sa sindromom prevaranta, a sve zajedno se povezuje sa simptomima anksioznosti i depresije.

389A4616 Šta je strah od uspeha i kako da ga prevaziđete

Pantalone: MonaMan, Sat: Bomar, Patike: Buzz

Pročitajte i ovo: Saveti koji će vam pomoći da prevaziđete neodlučnost

Samopomoć i terapija

Saveti za suočavanje sa svojim strahom odnose se na ono što možete sami da uradite da biste se bolji osećali, smanjili anksioznost i povećali samopouzdanje, a to je isto ono što se preporučuje za smanjenje stresa.

Krenite od najosnovijih stvari – vođenje računa o načinu ishrane (izbegavanje nezdrave hrane) i obezbeđivanje sebi dovoljno odmora i sna, predstavlja bazičnu brigu o sebi, a osnove ne treba zanemarivati. Fizičke aktivnosti takođe spadaju u osnovnu brigu o sebi, jer vežbanje utiče na telesnu hemiju i podstiče stvaranje serotonina, prirodnog hormona koji podstiče dobro raspoloženje i dobar osećaj sebe.

Tehnike svesnosti i opuštanja takođe su vrlo korisne – praktikujte duboko disanje i relaksacione tehnike i opuštajte se uz vođene vežbe i meditaciju. Vodite dnevnik u kome ćete zapisivati svoja osećanja i proživljavanja, kako biste naučili da prepoznate svoje okidače. Pronađite socijalne grupe koje se bave kanalisanjem stresa i anksioznosti, kako biste imali podršku drugih i shvatili da niste sami i izolovani sa svojim problemima.

Sve tehnike samopomoći mogu biti korisne, ali najviše vam može koristiti struktuiran rad sa psihoterapeutom, ili stručnim savetnikom.

Terapeuti smatraju strah od uspeha specifičnom fobijom, a fobije i strahovi ne nestaju sami od sebe, već se na tome mora svesno raditi, koji god uzrok da imaju. Najčešće se preporučuje kognitivno bihejvioralna terabija (KBT), kao veoma efikasna kod lečenja anksioznosti, strahova i sličnih problema. U ovoj vrsti terapije radi se na osvešćivanju veze između misli, ponašanja i emocija i aktivnog i svesnog uvođenja promena u jednoj oblasti, koje rezultiraju promenama u drugim oblastima.

Kada je u pitanju strah od uspeha, KBT terapeut može raditi sa osobom, kako bi prevazišla negativne misli o uspehu, što se može odraziti na učinak ili ponašanje na poslu (školi, fakultetu), što zauzvrat menja osećaj sebe i sopstvene vrednosti.

Pročitajte i ovo: Dosegnite svoj maksimalni potencijal – izađite iz zone komfora!

Naslovna fotografija: WANNABE Media

Đorđe Đoković

Comments