Usluge tražite na kraju radnog vremena
Kad su ljudi umorni i samo razmišljaju o tome kada će stići kući, neće biti dovoljno skoncentrisani i stabilni da razmatraju vašu molbu, pa će verovatno prihvatiti.
Okačite u kancelariji (poslovnom prostoru) slike na kojima dominiraju oči
To će navesti prisutne da se ponašaju etičnije, jer će slike u njima izazvati podsvestan osećaj da ih neko posmatra i da će ih “videti” ako učine nešto nepošteno.
Izazovite strah, kao prvi utisak
Ako ljude malo uplašite pri prvom kontaktu, a zatim im dopustite da se uvere da nemaju čega da se plaše, biće predusretljiviji. Zato što će isprva osećati napetost i neprijatnost, a zatim olakšanje – tako će na vaše zahteve skoro sigurno odgovoriti pozitivno.
Istaknite ono što dajete, a ne ono što tražite
“Dajem ti auto za 2000 evra”, ili “daću vam poseban popust za ovaj paket” – reč “dajem” otvara ljude. Svako je spremniji da primi ponudu, nego da jednostavno da novac.
Zapamtite da prilagodite svoj stil inteligenciji i nivou osobe sa kojom pokušavate da ostvarite komunikaciju i da je navedete da sa vama sarađuje ili da od vas nešto kupi. Neke taktike kod samosvesnijih osoba jednostavno ne rade (brzo pričanje, traženje usluge na kraju radnog dana, taktika “sendvič”…), dok su neke univerzalne (prijatna atmosfera, slike očiju, isticanje davanja…). I nastojte da budete ubedljivi, više nego manipulativni – srdačnost, iskrenost, toplina i pozitivnost, obično su veoma ubedljivi.
Fotografije: unsplash.com
Brankica Milošević