“Tiho odustajanje” je termin novijeg doba, koji se odnosi na ponašanje na poslu, koje je u okvirima korektnog ispunjavanja minimuma zahteva. Deluje kao podnošenje posla koji inače jedva podnosite, ali u nekim slučajevima može predstavljati zdravu granicu, koju postavljate da biste se zaštitili od preopterećivanja i sačuvali svoje mentalno zdravlje.
Istraživači veruju da se ovaj trend pojavio kao odgovor na rastući pritisak i stres sa kojim se zaposleni suočavaju u današnjem poslovnom svetu, boreći se da izbalansiraju posao i privatan život – odnosno, pružajući otpor tendenciji da im posao proguta sav privatan život.
“Tiho odustajanje” je dostiglo najviši nivo 2022. godine, kao verovatna posledica uticaja pandemije na tržište rada koji je naveo milenijalce i generaciju Z da promene svoj pogled na posao i način zaposlenih da se izbore sa pritiskom i sagorevanjem. Pokazalo se da gen Z, odnosno, mlađi profesionalci, više cene ravnotežu između posla i privatnog života nego prethodne generacije, a različiti faktori mogu objasniti povećanje stresa sa kojim se danas suočavaju.
Kako “tiho odustajanje” može poboljšati vaše mentalno zdravlje
“Tiho odustajanje”, ili “tihi otpor” preopterećenju može pomoći kada vam je narušena ravnoteža između posla i ličnog života i kada posao preti da vas apsorbuje i oduzme vam sve vreme i energiju.
Neka istraživanja sugerišu da držanje distance može dovesti do poboljšanja blagostanja i mentalnog zdravlja, jer vam omogućava da imate veću kontrolu nad svojim rasporedom i date priroitet stvarima koje su vam važne. Ako ste pod stalnim stresom ili preopterećeni obavezama na poslu, možete povući crtu i ne prelaziti je – da biste brinuli o svom zdravlju, provodili više vremena sa voljenim osobama, ili se bavimi drugim ličnim interesovanjima.
Odbijanje dodatnih zadataka – a sa njima i mogućnost napredovanja i veće zarade – može vas rasteretiti i mentalno i fizički i sačuvati vam energiju za život van posla, kao i da odvojite svoj identitet od karijere i pritiska koji sa tim dolazi.
Postavljanje granica zahtevima posla i napertka, može vam pomoći da vaša sreća ne zavisi od uspeha i da se vaš smisao života ne vrti oko posla – već oko onoga ko ste i šta želite za sebe.
Pročitajte i ovo: Koraci koje odmah treba da preduzmete kad doživljavate neuspeh
Negativni efekti “tihog odustajanja”
Iako prihvatanje tihog odustajanja ima koristi za vaš lični mir i mentalnu ravnotežu, ono može imati i negativne posledice. Aktivno učešće i angažovanje na poslu podstiče osećaj svrhe i pripadnosti zajednici, a otpuštanje tog dela, može stvoriti osećaj izolacije i nazadovanja.
“Tiho odustajanje” možda neće biti korisno za vaše mentalno zdravlje ako se borite sa osećanjem nepovezanosti i distanciranosti na poslu. Ako cenite društvene veze i podršku koju dobijate od svojih kolega, onda ćete se bolje osećati kada dajete sve od sebe, bez obzira na nagradu, nego ako se povlačite i štedite svoju energiju.
Isto tako, povlačenje u smislu odmerenog i ograničenog ulaganja napora, može dovesti do osećanja neispunjenosti – bez tog osećaja koje donosi predavanje poslu u kome uživate i u kome ste dobri, nećete imati podsticaj da rastete i razvijate se, a tada vaše mentalno zdravlje može biti ugroženo sa te strane. Ako ste ambiciozni, to je važno za ispunjen život i odustajanje od tih ambicija neće učiniti da se osećate bolje, niti će više vremena za privatan život ispuniti tu prazninu.
I na kraju, razmotrite još jedan negativan aspekt tihog odustajanja – i možda najvažniji. Ako ne postavite granicu pravilno da biste održali ravnotežu, odnosno, ako vaš učinak postane nedovoljan i loš, možete pogoršati svoju situaciju ili izgubiti posao, što takođe nije dobro za vaše mentalno zdravlje.
Da li ćete se štedeti, jer je to dobro za vas, ili ćete davati sve od sebe ili pronaći razumnu ravnotežu i postizati kvalitetan učinak, zavisi od vaše situacije. Ako osećate da ste sagoreli i da imate loše granice i trpite veliki pritisak, “tiho povlačenje” unazad i reorganizacija vaših prioriteta i energije može biti prava strategija za vas.
Ali, ako ste nezadovoljni svojim poslom i to je uzrok vašeg nezadovoljstva i sagorevanja, to neće rešiti problem i potrebno je da tragate za dugoročnim rešenjem.
Pročitajte i ovo: Neobični načini da izbegnete sagorevanje na poslu
Naslovna fotografija: pexel.com
Đorđe Đoković