AI velikom brzinom postaje deo naših života i koristan asistent u mnogim oblastima rada, a uticaj veštačke inteligencije, sa njenom sposobnošću da analizira podatke, uči iz njih, predviđa i donosi odluke, više se ne može zanemariti.
Još uvek smo daleko od naučno-fantastičnih strahovanja i roboti nam ne oduzimaju poslove i ne udružuju se protiv ljudi, ali plime revolucionarnih tehnoloških promena zahvataju sve industrije i sektore koji utiču na radna mesta, tržište rada i globalnu ekonomiju. Takođe, na moralnom planu se otvaraju nova pitanja i moramo početi da razmišljamo i o etici upotrebe veštačke inteligencije.
Da vas uticaj veštačke inteligencije ne bi zatekao i da biste ostali u toku, potrebno je da ovu promenu razumete, prihvatite i pripremite se za budućnost uz AI inovacije.
AI je oblast računarske nauke koja se bavi stvaranjem inteligentnih mašina, sposobnih da obavljaju zadatke koji obično zahtevaju ljudsku inteligenciju – prepoznavanje govora, razumevanje govornog jezika i donošenje odluka.
Rane godine istraživanja veštačke inteligencije (polovinom 20. veka, kad su i kompjuteri tek bili u povoju), bile su usredsređene na razvoj algoritama i programa za rešavanje specifičnih problema, kao što je igranje šaha ili rešavanje matematičkih jednačina. Eksperimentalni AI sistemi bili su dizajnirani da oponašaju procese donošenja odluka ljudskih stručnjaka u određenim oblastima. Tokom osamdesetih i devedesetih gonina, istraživanja veštačke inteligencije su krenula u pravcu razvoja praktičnih aplikacija za prepoznavanje govora, obradu slika i robotiku, koje su zahtevale učenje brojnih podataka.
Upotreba i razvoj veštačke inteligencije u sadašnjosti
Kritična oblast istraživanja mašinskog učenja se brzo razvija i AI već ima široku primenu u indrustriji. Sistemi veštačke inteligencije su sve sofisticiraniji i sposobniji da obavljaju složene zadatke, kao što su vožnja automobila, medicinska dijagnostika i još mnogo toga.
Uticaj veštačke inteligencije je koristan u oblasti zdravstva, za poboljšanje dijagnostike i ishoda lečenja. Trenutno se AI sistemi koriste za analizu medicinskih nalaza i identifikaciju malih poremećaja, koje bi ljudsko oko (u radiologiji) moglo da propusti.
AI se koristi i u energetskoj industriji za optimizaciju proizvodnje i distribucije energije, kao i za razvoj pametnih sistema za upravljanje energijom, koji mogu da analiziraju podatke o potrošnji i proizvodnji energije, kako bi njena upotreba bila optimalna, sa minimalnim otpadom.
U oblasti marktinga, uticaj veštačke inteligencije se očekuje na platformama kao što su Facebook i YouTube, koji će uvesti samoregulišuće reklamne kampanje, koje se optimizuju pomoću skupa uputstva i parametara kojima upravlja AI, pomažući oglašivačima da kontrolišu troškove i fino podese učinak.
Nova otkrića i stalna poboljšanja u oblasti veštačke inteligencije povećavaju njen uticaj felikom brzinom, a uputstva su temelj praktične upotrebe AI – to su pitanja koja korisnik postavlja veštačkoj inteligenciji.
Pročitajte i ovo: Da li je veštačka inteligencija pretnja?
Sposobnost generisanja upita visokog kvaliteta, dovela je do stvaranja novih radnih mesta pod opštim nazivom prompt engineers (brzi inženjering). Generatorni modeli kao što su ChatGPT, DALL.e i CoPilot koji su dostupni široj javnosti, ubrzava ciljanije razvijanje AI. Za razliku od prethodnih, ovi napredni modeli su u stanju da preduzmu sledeći logičan korak i geerišu ili kreiraju tekst, slike ili kodove, na osnovu datog unosa, što kreativne poslove, kao što je pisanje, kreiranje crteža ili fotografije, čini veoma produktivnim, a stvaraoci uveliko prepoznaju uticaj i mogućnosti veštačke inteligencije.
Sistemi veštačke inteligencije uče iz iskustva, i mogu poboljšati svoje performanse kroz pokušaje i pogreške, baš kao i ljudi.
I ovde dolazi potreba da razmatranjem etičkih pitanja koja proizilaze iz razvoja i upotrebe AI tehnologije. Pitanja privatnosti, nadzora i uloge tehnologije u društvu (kao što je upotreba tehnologije za prepoznavanje lica) izaziva zabrinutost za privatan život, dok razvoj autonomnog oružja ističe zabrinjavajuće pitanje o tome koliko je moralno prepustiti uticaj veštačke inteligencije na odluke o životu i smrti.
U tom smislu, ustanovljena je rastuća oblast etičke veštačke inteligencije, koja nastoji da razvije smernice i principe za odgovoran razvoj i upotrebu AI tehnologije i bavi se pitanjima pristrasnosti, transparentnosti i odgovornog uticaja na društvo. Krajnji cilj je poštena primena i transparentna upotreba AI, usklađena sa vrednostima i interesima društva.
Uticaj veštačke inteligencije na tržište rada i privredu
Razvoj AI tehnologije postavlja pitanja o uticaju automatizacije na tržište rada i privredu, jer sistemi veštačke inteligencije imaju potencijal da automatizuju mnoge poslove koje trenutno obavljaju ljudi, što dovodi do potrebe za usvanjem novih veština. Ali, sa druge strane, AI ima potencijal i da otvori nova radna mesta i industrije, kao i da poboljša produktivnost i efikasnost u postojećim industrijama.
U ovom trenutku, AI još uvek ne može da ukine većinu poslova – osim onih za koje nije potrebno rasuđivanje i koji se odnose na unos podataka, sortiranje i arhiviranje. Da bi se ljudsko rasuđivanje bezbedno zamenilo AI programima, moraju se doneti brojni novi propisi za sve industrije, a naučnici vide pozitivne ishode kretanja u pravcu koncepta veštačke inteligencije koja nije osmišljena da zameni čoveka, već da mu asistira, odnosno da sa njim sarađuje.
Ovako ili onako, uticaj veštačke inteligencije gura čovečanstvo napred, stvarajući nove mogućnosti za saradnju na svim nivoima. U istraživanju i razvoju AI učestuju naučnici i inženjeri iz celog sveta, koji rade zajedno, kako bi rešili globalne izazove, kao što su klimatske promene, javno zdravlje i ekonomska nejednakost.
Da biste ostali u toku i kretali se napred, ključno je da prihvatite ovu promenu i pripremite se za budućnost, u kojoj će uticaj veštačke inteligencije biti još opsežniji i značajniji. Za bilo koju oblast vaše karijere ili posla, solidna obuka u upotrebi AI će vam omogućiti da iskoristite plime promena, umesto da budete njihova žrtva.
Upoznajte se sa dostupnim oblicima veštačke inteligencije i istražite kako vam može biti korisna u vašoj oblasti rada – potreban vam je samo računar i internet da biste počeli da vežbate.
Pročitajte i ovo: Kako će se svet promeniti u naredne tri decenije
Naslovna fotografija: WANNABE Media
Đorđe Đoković