Takozvane “meke” veštine se pre svega odnose na osobine ličnosti – otvorenost, vedrina, pozitivnost, smirenost, fokusiranost, sposobnost analize problema i smirenog suočavanja sa kriznim situacijama. Zatim, tu spadaju i socijalne i veštine komunikacije – govorne veštine, sposobnost slušanja, postavljanja zahteva na način koji motiviše i podstiče, izražavanje uvažavanja svojim ponašanjem i stavom prema sagovorniku. To nisu lako merljive veštine, kao što je to slučaj sa onima koje spadaju u “tvrde”, jer predstavljaju kompleksnu kombinaciju ličnih, društvenih i komunikativnih sposobnosti i karakteristika, koje izazivaju poverenje i sigurnost.

Ove veštine se vremenom uobličavaju, jer dolaze i sa iskustvom i shvatanjem šta je najvažnije u svim poslovnim odnosima, kao i u odnosima sa klijentima. U današnje vreme veoma su traženi radnici sa izraženim “mekim” veštinama, jer su praktično primenjive u svim vrstama poslovanja i mogu se prilagoditi svakom obliku rada sa ljudima (u okviru kolektiva, kao i sa korisnicima, saradnicima, klijentima).

Ne možete dobiti odgovarajući trening u tom smislu, ali možete unaprediti svoje komunikacione sposobnosti, svoju sposobnost timskog rada, negovanje kreativnog mišljenja i pozitivnog stava, fleksibilnosti i rešavanja konfliktnih situacija (pronalaženja kompromisnih rešenja).

Unapređujte svoja znanja i stručnost, ali negujte i svoje “meke” veštine i osobine, pa ćete pronaći mesto u svakom uspešnom timu – ili ćete neki i sami predvoditi.

Naslovna fotografija: instagram.com/nohow_gentlemen

Brankica Milošević

Comments