Klasična muška priča – potiskujete osećanja i postajete iznutra kao ekspres lonac, bez onog ventila kroz koji vam izlazi para. Trošite svoju snagu da zadržite emocije van svesti i mešate to sa stvarnom snagom, koja se zapravo nalazi u suočavanju sa emocijama i njihovom prihvatanju. Potiskivanje emocija ima ozbiljne posledice, kojih možda i niste svesni, ali one su sve izraženije, što ste okoreliji u odbijanju i odbacivanju svojih osećanja.
Manjak interesovanja
Kad potiskuješ negativne emocije, kao što je tuga, ljutnja, strah, ogroman deo svoje energije odvajaš da ih držiš pod „poklopcem“ i ne možeš da funkcionišeš normalno. Gubiš interesovanje za stvari koje su te inače zanimale i angažovale i stvaraš uslove za pojavu anksioznosti i depresije.
U jednom istraživanju sprovedenom radi utvrđivanja kako potiskivanje emocija deluje na žene, a kako na muškarce, utvđeno je da se muškarci bore sa više negativnih emocija i da je potiskivanje kod njih više povezano sa depresivnim stanjem. Žene su slobodnije u izražavanju emocija, a muškarci ih češće potiskuju, pod pritiskom društva koje osećanja tretira kao slabost. Naučnici smatraju da iskazivanje emocija može da spreči upadanje u depresiju.
Poremećaji spavanja
Nesanica može biti znak potisnutih emocija – mozak pokušava da reši problem i bavi se njime bez vaše pomoći, odnosno, svesti, ali remeti vam san. Dok spavamo, mozak obrađuje i skladišti sećanja i dnevne informacije, ali kada potiskujemo emocije, on ih sam procesuira tokom noći.