Seksualno samopouzdanje se stiče i gradi, ali seksualna anksioznost vas može pogoditi u bilo kom trenutku, iz različitih razloga. Možete biti zabrinuti za svoj seksualni učinak, jer ste sa novom osobom i niste sigurni kako će ona reagovati, ni da li će vas telo slušati pod pritiskom da se pokažete. Možete iskusiti seksualnu disfunkciju iz psihičkih ili fizičkih razloga, zbog koje je svaki seksualni čin praćen neizvesnošću i često razočaranjem i frustracijom. Polovinu muškaraca u dobi između 40 i 70 godina pogađa seksualna anksioznost, izazvana nesigurnošću u učinak i sumnjom u sposobnost održavanja erekcije, ali može vas pogoditi i u bilo kom uzrastu, iz različitih razloga.

Nesigurnost doprinosi anskioznosti, a ona stvara još više nesigurnosti i tako upadate u zatvoren krug uznemirenosti – naravno da se ne možete opustiti i uživati u seksu. Povremena seksualna anksioznost se svima događa, ali kada počne da vam uništava sposobnost da imate seks i da uživate u njemu, postaje problem za čije rešavanje vam je potrebna pomoć.

Seksualna anksioznost – znaci i simptomi

Seksualna anksioznost je obično rezultat brige o tome kako nas partner doživljava seksualno. Nesigurnost se može javiti zbog fizičkog izgleda (straha da ste neprivlačni ili odbojni), kao i zbog straha da nećete moći da zadovoljite drugu osobu, ili zbog nesvesnog upoređivanja sa prethodnim partnerima osobe na koju želite da ostavite utisak.

Talas anksioznosti se može javiti pre seksa ili za vreme seksualnog čina – i u oba slučaja ometa vaš učinak. Kada se uznemirite pre nego što dođe do seksa, postizanje erekcije je nemoguće, a kada vas seksualna anksioznost preplavi za vreme samog čina, možete čak i održati erekciju, ali izgubiti uživanje i mogućnost da doživite vrhunac. Loše iskustvo utiče na povećanje nesigurnosti, a ona povećava seksualnu anksioznost i pri sledećem pokušaju, šanse da se opustite i uživate u seksualnoj igri su još manje. Ukoliko nemate vezu u kojoj vas partner razume i podržava, možete početi da izbegavate intimne susrete i da smatrate da seksualne aktivnosti više nisu za vas, što može dovesti do gubljenja životne radosti i ulaska u depresiju.

Seksualna anksioznost se manifestuje kroz preuranjenu, kao i kroz odloženu ejakulaciju, negativne i opterećujuće misli o seksu, nemogućnost dostizanja orgazma, bol tokom seksa, erektilnu disfunkciju, osećaj zabrinutosti i strepnje pre i tokom seksa, smanjenu sposobnost da se uzbudite, gubitak interesovanja za seks.

seksualna anksioznost 1 Šta je seksualna anksioznost i kako da je prevaziđete

Pročitajte i ovo: Oblici nesigurnosti koji mogu da ti upropaste život

Uzroci seksualne anksioznosti

Ne postoji jedinstven uzrok kada je u pitanju seksualna anksioznost i obično se radi o skupu uzroka, odnosno,  seksualna anksioznost je najčešće rezultat interakcije nekoliko faktora.

Stres u vezi je jedan od uobičajenih uzroka seksualne anskioznosti – kada je odnos vrlo napet, pun sukoba, sumnji i stresa, samopoštovanje vam opada i možete postati suviše uznemireni da biste uživali u seksu. Takođe, stres u drugim oblastima života, ili postojanje anksioznosti i depresije kao osnovnog problema može uticati na seksualni učinak i seksualno ponašanje.

Seksualna anksioznost može biti izazvana fiksacijom na orgazam –  ako ste vi ili druga osoba usredsređeni na postizanje orgazma i to predstavlja jedino merilo dobrog seksa, možete postati opterećeni i zaboraviti da je seks igra i da je mnogo više od orgazma. Fokus na postizanje vrhunca može izazvati visok nivo stresa (naročito ako je dosezanje orgazma teško i neizvesno) i možete se osećati poraženo i obeshrabreno kada orgazam izostane.

Nedostatak fizičke aktivnosti i kondicije može uticati na seksualni učinak – prosto, možete izgubiti izdržljivost i suviše se zamoriti da biste uživali u seksu, a manjak snage i fizičke sposobnosti dovodi i do narušavanja samopouzdanja i stvaranje negativne slike o sebi.

Kako se prevazilazi seksualna anksioznost

Seksualna anksioznost se nabolje prevazilazi identifikovanjem osnovnog uzroka i izborom najbolje strategije u odnosu na uzrok. Odlazak kod seksualnog terapeuta može pomoći da pronađete problem i dogovorite taktike za prevazilaženje seksualne nesigurnosti ili disfunkcije. Psihoterapija efikasno pomaže u lečenju anksioznosti, a ona može biti kombinovana sa lekovima, ako je to potrebno. Lekar može prepisati upotrebu anksiolitika, kao i viagru ili cialis, a ova kombinacija pomaže i kod anskioznosti i kod seksualne disfunkcije.

Prirodni načini za oslobađanje od napetosti, povećanje samopouzdanja, dublje povezivanje sa sobom i svojom seksualnošću, takođe vam mogu pomoći da prevaziđete seksualnu anskioznost i nesigurnost. To uključuje opsežnu promenu navika, načina života i razmišljanja, ali obezbeđuje delotvornost na duge staze i vredi truda. Pokušajte da uvedete meditaciju, kao i fizičko vežbanje u svakodnevne aktivnosti, prestanite da pušite i unosite alkohol, pređite na zdraviji režim ishrane, pozabavite se svojim psihičkim životom i osećanjima, posmatrajte sebe i provodite više vremena u tišini i kontemplaciji, odbacite ideju o savršenom seksu i prigrlite ideju seksualne igre. Kada se upuštate u seks, budite prisutni, dajte sebi i drugoj osobi vremena za izazivanje prijatnih senzacija i razvijanje uzbuđenja i budite otvoreni za različite nivoe i vrste seksualne igre, koje ne moraju uključivati penetraciju, kao ni orgazam.

Na ovaj način seksaulna anskioznost se smanjuje, kao i osećanje stida i frustracije zbog seksualnog učinka – radeći na sebi i sa pravom osobom pored sebe, možete otkriti nove mogućnosti i proširiti horizonte seksualne igre i uživanja i imati ispunjeniji seksualni i emocionalni život.

Pročitajte i ovo: Na koje načine maskiraš anksioznost

Naslovna fotografija: pexels.com

Đorđe Đoković

Comments